„Nyní chybí už poslední krok, a to podepsání smlouvy o poskytnutí dotace, což se má uskutečnit v nejbližších týdnech. Celkové náklady jsou podle projektové žádosti více než šestatřicet milionů korun, z toho dotace má pokrýt přes sedmadvacet milionů korun. Je to maximální výše dotace, kterou projekt může získat," uvedla Kateřina Dobešová, mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.

Jeho výbor o přidělení dotace Jihomoravskému kraji na projekt Archeopark Mikulčice území Předhradí rozhodl koncem června. „Projekt byl dobře připravený, měl všechny náležitosti a splnil podmínky výzvy, je zajímavý, má přínos pro region rozvíjí cestovní ruch," sdělila Kateřina Dobešová.

Mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková předpokládá, že se s pracemi na předhradí začne letos v září či říjnu. „Ukončení stavebních prací se předpokládá v dubnu 2015," uvedla Denisa Kapitančiková. Za předpokládaných šestatřicet milionů má za rok a půl dojít k zásadní kompletní rekonstrukci a modernizaci návštěvnického centra v areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Nová dominanta

Návštěvníci se tak mohou těšit na novou audiovizuální expozici, výukový prostor, přednáškový sál, nové bistro s terasou a nezbytné zázemí pro personál. „Všechno vychází ze základní vítězné studie architekta Veličky a jeho týmu," uvedl vedoucí Velkomoravského památníku František Synek.

Areál Slovanského hradiště tak brzy bude mít novou dominantu. Tou má být rozhledna. „Vyhlídková věž má být vysoká až pětatřicet metrů. Její základní konstrukce by měla být kovová a podle projektu má mít skleněný obal. V jednotlivých výškových patrech mají být na skle vizualizace hradiště. Díky nim bude mít návštěvník možnost spojit si výhled s představou, jaké byly na hradišti, akropoli, předhradí, případně podhradí stavby podle archeologického výzkumu," představil novinku vedoucí památníku. Ta má příchozím nabídnout výhled na okolní lesy, řeku Moravu, Hodonín, Moravskou Novou Ves a také na slovenskou stranu do Holíče a Kopčan. „Záměrem je, aby si návštěvník uvědomil, jak rozsáhlá byla v raném středověku mikulčicko-kopčanská aglomerace, a to právě z jejího centra," upozornil František Synek s tím, že i během prací bude památník přístupný.

Modernizace návštěvnického centra, vyhlídková věž a další novinky mohou pomoct Mikulčicím do UNESCO. „Při hodnocení managementu památky pro nás bude určitě plus, že se pracuje na pozitivních změnách pro návštěvníky. Moderní návštěvnické centrum bude hlavně výrazným posunem k lepšímu pro všechny, kteří k nám přijdou," řekla Irena Chovančíková, ředitelka hodonínského Masarykova muzea, pod které mikulčický památník spadá.