Ještě před pár lety v ní sídlili pohraniční policisté. V posledních dvou letech se v ní už vzdělávají děti ze Slovenska. Letos k nim přibudou i ty z české strany hranice. Bývalá budova pohraniční policie u Nové Lhoty se změnila v Ekocentrum Karpaty.
Několik dní u Nové Lhoty strávila například třináctiletá Sabrina Bírová. Žákyně sedmé třídy Základní školy v Brezové pod Bradlom si výuku pochvalovala. Se školou vyrazila na vzdělávací program, který se zaměřoval především na vznik Karpat. „Učili jsme se ale i o rostlinách nebo historii regionu. Vše bylo spíše zábavnou formou, zkusili jsme si třeba měřit stromy. Byli jsme hodně v přírodě a na konci jsme zpracovávali projekt. Kdybych se mohla do Nové Lhoty vrátit, budu ráda. Opravdu se mi tam líbilo," zhodnotila účast na pouze několikadenní škole v přírodě slovenská studentka.
Budovu ekocentra před lety za peníze z dotace obec odkoupila od ministerstva vnitra. Z dotace projektu Za poznáním přírody putovaly peníze také na opravy. Bylo potřeba udělat novou fasádu, zbourat místnosti a upravit vše tak, aby se v nich mohly děti učit, a také nakoupit nábytek nebo upravit toalety a sprchy.
„Z příhraničního projektu si partneři hradí také dopravu, stravu a ubytování. Na slovenské straně hranice je to Brezová pod Bradlom a Kočovce. Letos se do projektu přidá také Velká nad Veličkou. Do budoucna chceme zapojit i děti z dalších obcí Horňácka nebo Tvarožné Lhoty," uvedl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka s tím, že v ekocentru se může učit až čtyřicet dětí. Kromě učeben je v objektu také pracovna pro personál, malá zasedací místnost, přednáškový sál nebo kuchyňka.
Jen pár dní
Děti na Horňácko přijíždějí na krátkou školu v přírodě od pondělí do středy a od středy do pátku. Oba kurzy zajišťují lektoři Vzdělávacího a informačního střediska ve Veselí nad Moravou. „Učíme vždy maximálně pětadvacet žáků, tedy jednu třídu jedné školy. Věnují se jim vždy dva lektoři. Je to výhodnější, protože jeden učitel má ve skupině maximálně dvanáct dětí. S výukou začínáme vždy druhý den po příjezdu dětí. Ty mohou být buď z mateřských škol, základních škol nebo středních škol," přiblížila vyučování ředitelka Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty Marie Petrů.
Mezi pedagogy, kteří s dětmi pracují, je například Petr Večeřa. Zájem i přístup žáků o environmentální program vnímá jako skvělý. „U všech skupin, které jsme učili, jsem se setkal s obrovským nadšením. Často nám přichází děkovné e-maily i dopisy i dary. Učitelé a žáci nám píší, že si výukový program užili, něco se naučili a poznali v nás lidskost," řekl k ohlasům mladý pedagog. Slovenské studenty chválil. Pro děti z druhé strany hranice je pobyt na Moravě zajímavý také proto, že se učí v cizím jazyku. „Rozdíly mezi českými a slovenskými dětmi nevnímám jako nějak zásadní. Pro oba ale platí, že na ně nemá zrovna nejlepší vliv technika," přiblížil Večeřa.
Podle starosty obce místo kromě výuky slouží také k různým setkáváním členů Evropské aliance ochrany půdy, jejímž je Nová Lhota členem.
Nová Lhota je jedním z pěti míst regionu, kde mělo ministerstvo vnitra budovy pohraniční policie. Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru ministerstva se nacházely ještě v Javorníku, Radějově, Hodoníně a Sudoměřicích. „Tři budovy již mají nové vlastníky. U budovy v Sudoměřicích jsme podepsali kupní smlouvu s novým vlastníkem. V Hodoníně jsme zatím kupujícího nevybrali," uzavřel Oliva.