Nejistota a strach o práci panuje nyní mezi zaměstnanci Slovmlýnu ve Velké nad Veličkou a Lipově. A obavy jsou na místě. Firmu totiž před dvěma týdny koupil slovenský podnikatel, a ten se chystá propouštět.

„Za tu dobu, co jsem tu, dostalo výpověď asi pět lidí, ale budu rozhodně propouštět. Nejdřív to musím projednat s úřadem práce. Pokud by firmě hrozil konkurz, půjde o hromadné propouštění,“ řekl nový jednatel a stoprocentní vlastník Slovmlýnu Vladimír Strýček.

Podle něj je vše závislé na tom, jak se nyní dohodne s dodavatelem surovin. Slovmlýnu totiž došly zásoby na výrobu oleje, a ty, které jsou ještě k mání, jsou prý příliš drahé a jejich nákup se nevyplatí. Proto už Strýček zastavil výrobu jedlých olejů a kromě toho zredukoval některé provozy, jako například autodopravu. Dál běží jen filtrace olejů.

Lidé se ale domnívají, že současný majitel prodává stroje a zařízení. „Firma veškerý majetek rozprodává a vyváží do kovošrotu,“ uvedl v mailu jeden ze zaměstnanců Slovmlýnu, jehož jméno redakce zná, ale rozhodla se jej nezveřejnit. Většina dotázaných se totiž z obavy o práci bojí o situaci hovořit.

„Už za mnou bylo pár zaměstnanců, že neví, co se děje. Zatím prý ve výrobě výpovědi nedostali, ale nevyrábí, stroje jim odvážejí,“ popsal velický starosta Jiří Pšurný, který zatím nemá žádné oficiální informace.

Strýček ale řeči o prodeji výrobního zařízení považuje za pomluvy. „Žádné stroje neprodáváme. Staré železo tu nebudu skladovat a překračovat a protože musím zabezpečit prostředky na mzdy, tak prodám do kovošrotu jen to, co není potřebné,“ vysvětlil majitel Slovmlýna.

Ten do budoucna nepočítá s tím, že by se věnoval výrobě. Podnik koupil, aby ho výhodně prodal. „Plánujeme restrukturalizaci podniku a jeho ozdravení. Zdravý ho chceme prodat jinému investorovi,“ řekl Strýček.

Ozdravit podnik podle něj znamená ho oddlužit. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je i vyhlášení konkurzu. Jestli v něm podnik skončí, je teď podle Strýčka v rukou věřitelů.