Většina Kyjováků, které redakce Hodonínského deníku Rovnost oslovila, s tímto krokem souhlasí. „Město by mělo veškeré snahy o zavedení energie z obnovitelných zdrojů podporovat. Je potřeba myslet na budoucnost našich dětí a vnuků, protože uhlí za chviličku nebude a navíc znečišťuje. S jadernými elektrárnami je to problematické," vyjádřil se například Antonín Kůřil.

I přestože nepovažuje solární ani větrné elektrárny za vzhledné, jejich využívání podporuje. „Panely by měly být někde, kde nezkazí přírodní panorama. Třeba na střechách, ideálně na průmyslových budovách. Vznik dalších solárních a nově třeba i větrných elektráren je prostě daň naší doby. Ovšem proti hydroelektrárnám bych nenamítl vůbec nic. Bohužel v Kyjově nemáme vhodné toky," zamyslel se muž.

Kyjovská městská rada se otázkou připojení k iniciativě zabývala na svém posledním zářijovém zasedání. „Podpora obnovitelných zdrojů je v dnešní době smysluplná a do budoucna nejspíš nevyhnutelná cesta. Iniciativu hnutí proto radní svými hlasy bez výjimky podpořili," sdělil kyjovský starosta František Lukl.

Hnutí Duha především chce získat podporu obcí, které mají o obnovitelné zdroje zájem, což by mu umožnilo získat větší vliv a pomoci tak prosadit úpravu zákonů. Ty by měly opět ulehčit provozovatelům slunečních a větrných elektráren, což by ale v tomto případě byly obce a domácnosti. „Hledáme strategické partnery, kteří nám pomohou prosadit podporu zařízení vlastněných či spoluvlastněných obcemi nebo jejich obyvateli. Ze zkušeností s prosazováním Nové zelené úsporám nebo podpory pro výrobu tepla z obnovitelných zdrojů energie víme, že takovým spojením výrazně zvýšíme politickou relevanci navržených opatření," popsal za hnutí spoluautor dokumentu Tomáš Jagoš v průvodním dopise pro starosty oslovených samospráv.

Znovuzavedením podpory pro energii z obnovitelných zdrojů chce Duha využít jejich možností pro posílení ekonomické nezávislosti obcí, vytvoření nových pracovních míst a zlepšení životního prostředí. Proti případným dalším elektrárnám není ani Kyjovanka Miroslava Uhrová. „Na pohled mi elektrárny na obnovitelné zdroje ani moc nevadí. Pokud to nebude omezovat chod města, klidně ať je postaví," řekla žena.

Ačkoli je už v důchodu, podle slov Drahomíry Dočekalové se žádným novotám nebrání. Narodila se v Kyjově, pak žila v Brně a na důchod se vrátila opět do Kyjova. „U nás už solární elektrárny jsou a vůbec mi to nevadí. Větrné sice nemáme, ale kdyby bylo vhodné počasí, nevidím důvod, proč by tady nemohly být. Vítr je přece zadarmo. Jeden ze sousedů, který bydlí poblíž, má několik panelů na střeše. Říkal, že se až tak moc nevyplatí, jak si myslel. Když bych ovšem věděla, že solární panely mají nějaký efekt, klidně bych si je na střechu nechala dát," uvedla Dočekalová.

Kromě Kyjova s podpisem z Hodonínska souhlasí i Javorník. Podle Jagoše jedná Duha ještě s Hodonínem.