Po dopoledním nevlídném počasí se po obědě do malebného areálu lidové architektury jihovýchodní Moravy prodíraly sluneční paprsky. A i díky nim se venkovní prostory i jednotlivé stavby postupně začali zaplňovat zvyšujícími se počty návštěvníků.

Dožínky si nenechal ujít ani Dušan Pokorný z Vysočiny. „Doufali jsme, že by se počasí podle předpovědi mělo umoudřit. Tak jsme sem vyrazili a udělali jsme dobře. Překvapilo nás, jak moc je to tady pěkné. Samozřejmě se nám tady líbí a ještě čekáme na dožínkový průvod,“ říká host ze západu.

Dožínky ve skanzenu Strážnice v neděli odpoledne. | Video: Deník/Petr Turek

Zmiňovaný průvod upozorňující na vyvrcholení celého zemědělského roku byl v režii folklorních souborů Hanačka a Hanáčci z Litovle a Jabloňky z Martinic. „Tu hlavní část obstarávají Hanáci, právě oni totiž dělávají dožínkové programy,“ ukázal autor nedělního programu Josef Svoboda na hosty úrodné Hané. Naopak mlácení cepy i s hudebním a pěveckým doprovodem si vzali pod svá křídla muži z Vacenovic.

Jak doplnila Hana Jechová z Národního ústavu lidové kultury, nedělní Dožínky ve strážnickém skanzenu navštívilo více než čtrnáct set lidí.