„Náves má být místem ksetkávání lidí. Proto jsme tomu přizpůsobili její úpravy,“ řekl starosta Hýsel Tibor Skalka při slavnostním představení dokončeného projektu. Obyvatelé Hýsel se mohli dovědět, kde leží jejich vesnice přesně na sekundu severní šířky ivýchodní délky. Sluneční hodiny oprůměru několika metrů jsou výraznou dominantou návsi.

„Chceme je použít pro děcka od nás izokolních obcí jako učební pomůcku,“ dodal starosta. Ručička ukazuje na sever. Vyznačeny jsou idalší světové strany. Jednotlivé hodiny znázorňují římské číslice. Jen pravé poledne hodiny neukazují, předbíhají se ošestnáct a opožďují odvanáct minut. Slunce taky nezná zimní a letní čas, který je lidským výmyslem. Součástí hodin jsou idva dětské kolotoče.

Sterénními úpravami návsi přibyly vHýslých také nově vysazené stromy. „Hýsly jsou různorodé, dohodli jsme se se starostou, že je spojíme jednotným systémem zeleně,“ uvedl ekolog Vít Hrdoušek, který se na výsadbě podílel.

Snažili se dostat na vesnici stromy, které vtěchto místech odjakživa rostly. Jsou to lípy, kulohlavé javory a keře krušpánek a dřín. „Krušpánek je stálezelený keř, který se dřív používal na výrobu adventních věnců,“ poznamenal Hrdoušek.

Kčilému společenskému životu na návsi mají přispět inové lavičky a místo pro zapuštění hodovémáje.