Tělo muže dostali z vraku auta až hasiči. „Po vyšetření nehody policií jsme ho vyprostili pomocí hydraulického zařízení," popsala zásah mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková. Řidič kamionu z nehody vyvázl s lehkým zraněním. Po pěti hodinách uzavírky, mohla v místě projet první auta.

Nehoda se stala krátce před šestou hodinou večer. „Je to doba, kdy člověku po práci vypíná a jeho pozornost upadá. Vyčerpání je větší u řidičů z povolání. Ti si navíc často oddechnou, že dopravní špičku už mají za sebou," sdělil hodonínský psycholog Jan Konečný.

Žarošický případ je letos už třetí srážkou se smrtelnými následky. Ty přechozí dvě se staly v jednom lednovém týdnu. Nejdříve naboural třiapadesátiletý řidič Škody 120 mezi Strážnicí a Bzencem za snížené viditelnosti do stromu. O několik dnů později srazila mladá řidička na přechodu u hodonínského sběrného dvora osmasedmdesátiletou ženu. Opět v podvečerních hodinách. „Chodkyně utrpěla těžké zranění, kterému i přes snahu zasahujících zdravotníků později podlehla," uvedl Zámečník a upozornil, že právě chodcům za snížené viditelnosti mohou pomoci reflexní prvky na oblečení. Zároveň informoval o tom, že se v posledních dvou letech zvýšil v první čtvrtletí roku počet smrtelných nehod.

Narůst je podle policejních statistik zřejmý také u havárií s těžkými zraněními. Oproti loňsku jich přibylo šestinásobně. Jedna z těch nejtěžších se stala před měsícem u Strážovic, kde po srážce dvou osobních aut zůstalo sedm zraněných lidí. „Na místě zasahovalo pět týmů zdravotní záchranné služby včetně letecké. Tři pacienti záchranáři převezli do Brna na urgentní příjmy, tři do Kyjova a jednoho do Hodonína. Utrpěli zlomeniny, poranění hrudníku a pohmožděniny," připomněla mluvčí jihomoravských zdravotníků Barbora Zuchová.

I když na okresních silnicích přibylo těžkých zranění a úmrtí, tak lehkých poranění oproti první třem měsícům roku 2013 ubylo. Snížila se také hodnota výsledných škod, a to téměř na polovinu. Naopak podle policejní statistiky narostl počet viníků nehod, které ovlivnil alkohol.

Vážné nehody

leden až březen 2014/2013

celkem nehod: 116/127

úmrtí: 2/1

těžká zranění: 12/2

lehká zranění: 55/62

celková škoda: 5 mil./9,5 mil.

alkohol u viníka: 13/9

Zdroj: Policie ČR