Tento kriticky ohrožený pták měl za sebou náročný let z Apeninského poloostrova. Přeletěl Jadran a přes Chorvatsko dorazil domů, na Moravu. „Díky vysílačce víme, že tento samec zimoval v Itálii a vrátil se zpět do oblasti svého narození, aby tu založil rodinu. K tomu už ale nedošlo. Letos, kdy by dosáhl tří let, mohl poprvé zahnízdit a podle pozorování se již zdržoval v páru,“ posteskl si Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České ornitologické společnosti.

Uhynulí draví ptáci, okolnosti jejich smrti vyšetřuje policie.
FOTO: Smrt káňat, luňáka i orla vyšetřuje na Hodonínsku a Břeclavsku policie

Poslední oběti

Břeclavsko
Horní Bojanovice: káně lesní

Hodonínsko
Žádovice: luňák červený a káně lesní
Žeraviny: orel královský a dvě káňata lesní

Příhraničí
Kopčany (Slovensko): orel mořský

Specializovaná psovodka Klára Hlubocká hned druhý den prohledala okolí. Čtyřicet metrů od luňáka bylo mrtvé káně. Mělo taktéž křečovitě sevřené pařáty. „V tomto případě víme, že dravec uhynul na otravu karbofuranem. Zvířata po pozření jedu hynou velmi trýznivým způsobem,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

S kolegy čeká na výsledky pitvy u dalších uhynulých dravých ptáků z Hodonínska i Břeclavska. Za poslední měsíc jsou mezi obětmi další káňata a dokonce i orel královský. Pokládání otrávených nástrah do volného terénu je přitom trestné. „Za trestný čin týrání zvířat hrozí až tři roky za mřížemi,“ upozornil Chaloupka s tím, že viník může navíc počítat s přičtením trestní sazby se stejnou horní hranicí za usmrcení jedince silně nebo kriticky ohroženého druhu.

Rodinka orla mořského

Současné případy travičství nejsou na Hodonínsku a Břeclavsku v posledních letech výjimečné. Loni v dubnu tak v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava uhynula rodinka kriticky ohroženého orla mořského i s mládětem v hnízdě. „Tento vytrávený pár o rok dříve vyvedl mládě, které letos umřelo na druhé straně řeky Moravy, u Kopčan. Také otrávené karbofuranem,“ upozornil Čamlík.

Orlí rodinu poblíž Bzence zřejmě někdo otrávil. Na jižní Moravě nic neobvyklého.
U Bzence někdo otrávil orlí rodinu. Podobný případ řeší v kraji už poněkolikáté

Podle odborníků právě tento zmíněný nervový jed používají pytláci k nelegálnímu pronásledování ptáků nejčastěji. A to přesto, že je prodej a skladování tohoto pesticidu v celé unii od roku 2008 zakázané. „Dříve se předpokládalo, že jde o zneužívání starých zásob. Bohužel se ale objevuje nová produkce ze zemí mimo Evropskou unii,“ přiblížila Hlubocká, psovodka terénní jednotky, která vyhledává otrávené nástrahy a jejich oběti.

Doplnila, že letos je otrávených extrémně mnoho. „V úterý jsme policii předali již dvacátý případ. Tolik jich bylo loni za celý rok,“ sdělila Hlubocká. Od roku 2017 jde v České republice zhruba o stovku případů, při nichž se stalo oběťmi více než dvě sta ptáků. „Pokud se v okolních zemích podařilo odhalit a exemplárně potrestat viníka, tak následkem bylo to, že počet otrav výrazně klesl. Jde o zkušenosti z Maďarska a Rakouska,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické s tím, že u nás k tomu zatím nedošlo. V nejbližší době by podle ní měl jednat o případu travičství soud i v Česku, a to ve Strakonicích. „Výsledek soudu si ale nikdo nedovolí předjímat,“ dodala Hlubocká.