Josef Levek by tento měsíc oslavil teprve své jednašedesáté narozeniny, jenže nečekaně zemřel. V Miloticích byl ředitelem kulturního domu, dlouhá léta obecním zastupitelem a mezi lety 2010 a 2022 dokonce tři funkční období starostou. Od loňského podzimu se pak přesunul na pozici místostarosty.

Zároveň se dlouhá léta podílel na organizaci zdejšího Národopisného festivalu Kyjovského Dolňácka. „Zesnulého kamaráda jsem znal více než třicet let. Od roku 1992 to byla léta velmi těsné a úspěšné spolupráce na přípravě a pořádání jednotlivých ročníků milotických folklorních festivalů. Nad výročím festivalového půlstoletí jsme se intenzivně zamýšleli právě před rokem a hledali podněty pro později obcí vydanou obsáhlou knihu Festival Milotice 1972 – 2022. Zpracování historie festivalu a spolupráce na dokumentu o fenoménu Milotic byla naše navždy poslední,“ zavzpomínal na Josefa Levka folklorista, etnograf a historik František Synek.

Starosta Milotic Josef Levek.
U kulturního domu parkoviště, pergola i lesopark, ukázal plány starosta Milotic

I jeho tak zasáhla zpráva o úmrtí milotického patriota jako blesk z čistého nebe. „Jožka byl vždy inspirativní, plný elánu, nadšení a smyslu pro dobře odvedenou práci. V tom jsme si byli velmi blízcí a léta si rozuměli. Nápady z něho jen sršely! Proměnit je ve skutečnost nikdy nebyl problém. Jeho slovo platilo. Co slíbil, vždy beze zbytku splnil,“ připomněl Synek.

Navíc také hlas bývalého milotického starosty byl slyšet i v širokém okolí. Zpíval totiž s Mužským sborem z Milotic. Zabýval se také uměleckými plastikami či keramikou, působil v minulosti i jako pedagog na Střední škole průmyslové a umělecké v Hodoníně.

Poslední rozloučení s Josefem Levkem, který zemřel poslední květnový čtvrtek, se uskuteční v chrámu Všech svatých v Miloticích tento pátek odpoledne.