Do Hodonína přivezli Zuzanu před devětadvaceti lety ze zlínské zoo spolu se samcem Obem. „Obývala expozici se dvěma mladšími samicemi získanými ze Zoo Liberec. Sama pocházela z volné africké přírody, pravděpodobně byla odebrána rodičům už jako mládě, a proto byla zvyklá na lidi,“ poukázal mluvčí zoologické zahrady Ivo Cencinger.

Zvíře mělo rádo společnost. „Vycházeli jsme s ní bezproblémově, vždycky nás zdravila, byla komunikativní, velmi inteligentní a zručná, dokázala například vyřešit i větší hlavolamy“, shodli se chovatelé primátů Lukáš Baránek a Petra Bílková.

Zuzana byla oblíbená i u návštěvníků, přicházela ke sklu, vyžadovala pozornost a často napodobovala různé činnosti. „I když konflikty nevyvolávala, občas dokázala rozlítit ostatní šimpanzy svým až hysterickým ječením. Stala se nezaměnitelným obyvatelem pavilonu primátů, “ poukázal Cencinger.

Jak doplnil, samice šimpanze zahynula a v noci na pátek 8. března. „Zvíře bylo nalezeno ležící v ubikaci na zemi bez známek zranění, i když ve dnech předtím byla šimpanzice veselá, komunikativní a přijímala potravu. Příčinu úhynu určí pitva a bude vypracován protokol pro koordinátora chovu i Evropskou asociaci zoologických zahrad,“ sdělili odborníci

| Video: Youtube

U šimpanzice se poslední době objevovaly zdravotní problémy. „Rozhodli jsme se proto podávat různé doplňky stravy, v případě potřeby i medikaci a pokud by se objevily bolesti či závažné problémy, byli jsme připraveni jí pomoci a uspat ji,“ uvedla zooložka Lenka Štursová.

Podle odborníků měla zkostnatělé dásně a jednalo se o následek předchozích nutných zubařských zákroků. „Zuzce to ale v příjmu krmiva nijak nevadilo. Byla schopna pokousat i mrkev pomocí zadních zubů,“ vysvětlila zooložka Štursová.

Nevydařené spojení se skupinou z Brna

Předloni se chovatelé pokusili spojit skupinu šimpanzích samic s druhou skupinou, jež přišla do Hodonína původně na přechodnou dobu z Brna. „Vzhledem k tomu, že Zuzka nevyrůstala v tlupě, neměla zažité správné sociální chování a nedokázala se podřídit brněnskému samci Fabenovi. Vše skončilo jejím ošklivým zraněním a museli jsme skupiny opět rozdělit,“ doplnila zooložka.

Šimpanzi učenliví jsou nejbližší příbuzní člověka. Žijí ve střední Africe nejčastěji v pěti až desetičlenných tlupách a pohybují se hlavně ve stromech. „Jsou to přitom velmi inteligentní a tím i nebezpečná zvířata, mají velkou sílu, dovednosti, vynalézavost a dokážou být zákeřní a nevyzpytatelní,“ zakončil Cencinger.

V současné době v Zoo Hodonín zůstává pět šimpanzů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Začala oprava kruhového objezdu v Hodoníně, řidiči ráno uvízli v kolonách

V centru Hodonína začaly opravy kruhového objezdu. | Video: Deník/Petr Turek