Jeho sněhově bílá socha se dostala až na stupně vítězů. „Bylo to fantastické a velký zážitek. Navíc se na nás přišli podívat i čeští turisté, kteří byli perfektní,“ svěřila designérka ze Slovácka.

Úspěch tria ještě zvýraznilo to, že se čeští reprezentanti dostali mezi ty nejlepší tvůrce z Evropy a USA po tom, co loni zástupci České republiky na jedinečné soutěži v italských Dolomitech zcela chyběli.

Tentokrát si ale mohli vzít do parády třímetrový blok sněžné masy na International Snow Festivalu San Candido 2024, kdy jim v lyžařském letovisku svítilo na ruce jen denní světlo. „Pracovali jsme tak od rána do večera,“ podotkla blatnická designérka.

Ta zažívala premiéru na festivalu, na který se připravovala půlroku. Navíc se u tři metry vysokého bloku musela vypořádal i se svými obavami z výšek.

Do dějišť festivalu, městeček San Vigilio a střediska San Candido se dostala díky spolupráci s věhlasným sochařem Jiřím Genzerem, který se ledové tvorbě věnuje už více než čtvrt století a se svými sochami dosáhl také na vítězné pozice. „Sochařím u něj poslední dva roky,“ doplnila Silvie Hrušková.

Zhuštěný sníh měl blízko k pískovci

Tentokrát se česká trojice pustila do velkých třímetrových krychlí zhuštěného sněhu. Ten má svou tvrdostí hodně daleko od nám známého měkkého sněhu vhodného ke stavbě sněhuláků.

Podle blatnické sochařky měl italský zhuštěný sníh dokonce blízko pískovci. „Na festival jsme proto měli připravená speciální dláta,“ prozradila členka bronzového týmu.

Pec zásobovanou energií ze solárních panelů ve sklárně Květná.
Ve sklárně v Květné znovu spustili výrobu. Impulz k záchraně vzešel z Hodonína

Zároveň připomněla, že tématem letošního ročníku byla umělá inteligence. Na dvě sochy měly umělecké týmy šest dnů. Ten český se rozhodl, že v jedné soše ztvární roboty a druhá ponese název Android a jeho emoce.

Právě za tuto sochu si české trio odvezlo třetí místo. „Tým na soše pracoval v městečku přímo na malebném náměstí před barokním kostelem, kam ho přišlo podpořit mnoho místních lidí i českých turistů,“ připomněla blatnická sochařka.

Zdroj: se svolením Silvie Hruškové

Jak doplnila, sochy vytvořené na festivalu je možné si každoročně prohlédnout v San Candidu a San Vigiliu už po dobu třiatřicet let. „Festival se koná vždy na konci ledna a sochy zůstávají ve městě rozeseté až do jara,“ dodala s respektem k vytvořeným dílům Silvie Hrušková.