Zajdu na obecní úřad něco vyřídit. Tato pro mnoho lidí jednoduchá myšlenka znamená pro dvě rodiny z Vracova někdy neřešitelný problém. Bydlí totiž v kolonii Soboňky, která leží u Rohatce. Část kolonie stále patří pod Vracov a rodinu Karenoviczovu a Bachelovu od svého úřadu dělí téměř deset kilometrů lesa. Některé věci dokonce musí řešit na pověřených úřadech Kyjova či Bzence. Vyřizování obyčejných formalit jim zabírá vždy celé dny.

Teď se rozhodli, že se pokusí svůj nepříjemný úděl změnit. „Patříme třeba i pod poštu Vracov. Když jsem si vyřizoval invalidní důchod, cestovali papíry po okrese dva měsíce. Důchod už dávno mám a rozhodnutí mi ještě vůbec nepřišlo. Chtěli bychom, aby pozemky přešly pod katastr Rohatce. Pak by bylo vše jednodušší,“ řekl Jaroslav Karenovicz. Pokud se jedné z rodin pokazí auto, musí využívat vlak, což při cestě do Vracova znamená tři přesedání a celodenní výlet.

„Jednou za nimi musela jet volební komise s urnou, aby mohli volit,“ řekla tajemnice vracovského úřadu Miroslava Brhelová. Společně proto napsali dopis starostovi Rohatce, aby se jich obec ujala. Starostové obou obcí už si naplánovali schůzku, aby se celou záležitost pokusili vyřešit. „Jednou z možností, aniž by se muselo měnit území, je uzavření veřejnoprávní smlouvy mezi obcemi.

Tyto rodiny by potom spadaly pod Vracov, ale záležitosti agendy by si mohly vyřizovat na našem úřadě stejně jako rohatečtí občané,“ uvedl starosta Rohatce Miroslav Králík. Na stavební úřad by sice tak jako ostatní Rohatečtí museli obě rodiny jezdit do Hodonína, ale i ten je blíž než Vracov. Dohodě se nebrání ani starosta Vracova Ladislav Šmýd. „Pokud se shodneme s kolegou na podmínkách, jsem také pro uzavření dohody. Nemáme zvláštní zájem na tom, aby tito lidé zůstali za každou cenu pod záštitou obce.

Chceme jim vyjít vstříc,“ podotkl Šmýd. Pokud vše vyjde, musí ještě řešení schválit zastupitelé obcí.