„Sympozia se zúčastní celkem šest sochařů, z toho čtyři jsou z České republiky a dva ze Slovenska,“ přiblížila manažerka Mikroregionu Nový Dvůr Veronika Svobodová. Čeští umělci se už podle ní znají z dřívějších sympozií a jiných uměleckých setkání, se Slováky se však teprve budou seznamovat. Tvořit budou sochaři Martin Ceplecha, Radim Hanke, Petr Horák, Lubomír Jarcovják, Lukáš Grohmann a Ivan Patúc čtrnáct dnů v zámecké jízdárně, kde jsou pro ně připravené žulové kameny přivezené ze Zlatých Hor. Tesat budou na volné téma drobné plastiky určené do interiérů. „V tom je rozdíl oproti předcházejícím sympoziím, kdy umělci tvořili větší kusy, které pak ozdobily například parky obcí mikroregionu, jenž tvoří Milotice, Ratíškovice, Vacenovice, Skoronice, Vlkoš a Svatobořice – Mistřín,“ vysvětlila Svobodová.

Výsledky letošní práce sochařů se nejdříve představí na výstavě v galerii Penzionu U Zámku, která začne vernisáží 25. července. Potom se výstava přesune až do 8. srpna do Holíče, odkud se vrátí zpět do Milotic a skončí posledního září.

Právě slovenský Holíč je partnerem celého projektu sympozia, které se mohlo uskutečnit díky získané dotaci z programu přeshraniční spolupráce. Ta pokryje z celkových tři sta padesáti tisíc korun, na které sympozium vyjde, pětaosmdesát procent nákladů.