Do oprav se pustili třeba v Moravském Písku. V srpnu by mělo dostat novou podobu šest křížků a tři sochy. Konkrétně jde o sochu Panny Marie, svatého Václava a svatého Antonína. „Před pár lety jsme převzali památky do obecního majetku. Několik let zpátky jsme už opravili dvě kulturní památky. Křížky se mezi ně ale neřadí, přitom byly už ve velmi špatném stavu. Proto jsme se léta snažili sehnat peníze na jejich opravu. Letos se nám to podařilo přes Místní akční skupinu Kyjovské Slovácko," uvedl starosta Moravského Písku Miroslav Dula.

Náklady na opravu přesáhnou čtyři sta tisíc korun. Obec ze svého rozpočtu zaplatí dvacet procent.

Prací se ujal vracovský restaurátor Josef Krososka. Podle něj je nejčastější příčinou degenerace hmotných pozůstatků minulosti nejen stáří, ale také špatná údržba. „Dříve dělali opravy zedníci. Namíchali beton, kterým chybějící místo nahradili. Nyní se musí odstranit a je potřeba vše doplnit umělým kamenem. Památky ale bývají i mechanicky poškozené, roste na nich mech a materiál bývá zvětralý," vysvětlil Krososka.

Na památkách v Moravském Písku musí doplnit chybějící části, očistit patinu nebo obnovit písmo. „Jedna socha se naklání, je tedy potřeba vytvořit nový podstavec," doplnil Krososka. Ten je nyní přibližně v polovině prací.

Podle starosty chce obec časem památky zmapovat a vydat k nim brožuru, aby se mohli ti, kteří se o církevní díla zajímají, na jednotlivá památeční místa podívat.

Opravy křížků či soch podporuje také Jihomoravský kraj. Jak uvedla mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková, o dotace mohou obce žádat každý rok. „Letos je program zaměřený na opravu střech a odstranění statických poruch. To, kolik přidělíme prostředků, záleží především na počtu žádostí. Na území Hodonínska šlo letos o částku sto dvacet tři tisíc korun," sdělila Kapitančiková.

Moravský Písek není na Veselsku první, kdo se v posledních letech pustil do oprav církevních památek. Křížky už postupně opravili například v Louce nebo Kněždubu.