Po deseti letech se letos vrátí na čelní stěnu milotického zámku sochy, které budovu dříve zdobily. To je největší z mnoha změn, které návštěvníky letos na zámku čekají. Přestože na památce teprve finišují práce na otevření, zájemci si už dnes mohou prohlédnout další novinku, aniž by opustili zdi domova.

„Připravili jsme letos internetové stránky zámku. Ještě nejsou kompletní, ale už jsou v provozu,“ řekl kastelán Evžen Boček. Na adrese www.milotickyzamek.cz návštěvníci najdou nejen chystané akce, ale díky fotogalerii si prohlédnou i celý interiér. Na jaře by také měla být zvenčí hotova oprava zdi bývalé jízdárny. Pokud letošní snížený rozpočet dovolí, možná dojde i na stěny vnitřního nádvoří. Nejviditelnější akcí ale bude zmíněný návrat soch.

„Čtyři sochy, které před deseti lety z čelní stěny zmizely, se dlouho opravovaly. Místo nich se vrátí vytesané kopie. Mělo by se tak stát v květnu nebo červnu,“ uvedl Boček. Další změnu chystá vloni otevřená expozice v bývalé konírně. Ta se v létě stala okamžitě vyhledávanou atrakcí. „Největším tahákem se ukázala možnost obléci se do kroje. Lidé nám i teď volají a ptají se, jestli to bude i letos možné,“ řekla projektová manažerka Milotic Jaroslava Kundratová.

Podle ní bude mít prostřední část expozice každý rok nové téma. Vloni to byly křtiny, letos je nahradí dožínky. „Samozřejmě všechny figuríny budou opět v původní krojové čistotě a ze všech obcí mikroregionu Nový Dvůr,“ dodala manažerka. Na sezonu se připravuje i vloni v létě opravená bývalá administrativní budova zámku, kde je nyní zámecký penzion. „Už minulou sezonu byl zájem o ubytování, a to jsme nedělali skoro žádnou reklamu. Letos jsme na tom už zapracovali, tak uvidíme,“ řekla správkyně penzionu Martina Běhulová. Zámek letos otevře předčasně už 22. března.

Po celé Velikonoce nabídne prohlídky. Na 4. dubna se pak ohlásila Česká televize, která ten den odvysílá pořad Dobré ráno s přímými vstupy z Milotic u příležitosti nové sezony na památkách.