V současnosti se pod znakem růže sdružuje tři sta šedesát obyvatel hodonínského okresu v sedmadvaceti místních organizacích. Za tři čtvrtě roku tak straně přibylo třicet členů. Hodonínsko má asi sto padesát tisíc obyvatel a dvaaosmdesát obcí. „Mezi největší organizace patří Hodonín, Veselí nad Moravou, Lovčice a Kyjov," upozornil Tvrdý.

I tak mají sociálním demokraté ještě co dohánět na nejpočetnější stranu v regionu – lidovce. Ti mají své základní organizace ve více než šedesáti obcích s celkem 1 350 členy.

Pokrývají tak skoro celý okres, nejmenší zastoupení mají v severním Kyjovsku. „Poslední léta se držíme zhruba na stejném počtu, nebo mírně klesáme. Lidé od nás příliš neodchází. Máme spíše starší členskou základnu a ta vymírá. Například v roce 2015 přibylo osmadvacet nových členů, ale zemřelo pětatřicet," spočítal organizační pracovník lidovců na Hodonínsku Jan Zugar. Díky obměně straníků se průměrný věk snižuje.

Necelou tisícovku členů mají hodonínští komunisté. Místních organizací mají devětačtyřicet. „Za poslední rok nám ubylo asi třicet členů. Je to hlavně z důvodu věku. Zemře například čtyřicet členů, ale nových se přihlásí deset," uvedl předseda okresních komunistů Ján Lahvička.

I když je v posledních letech postihl úbytek straníků, mají občanští demokraté na Hodonínsku asi sto osmdesát členů. ANO sice vede v předvolebních průzkumech, o její chod na Hodonínsku se však stará jen třicet lidí. Nyní ale řeší připojení další organizace.

Na republikové úrovni jsou vzhledem k četnosti straníků rozdílné trendy. „Občanští demokraté v posledních letech ztratili snad třetinu členské základny. Nyní se úbytek zastavil. Sociálním demokratům dlouhodobě počet členů neklesá ani nestoupá. Ale z údajů je zjevné, že mají značný příliv a odliv. ANO má velmi tvrdě nastavené podmínky pro přijetí. Lidovci a komunisté dlouhodobě mírně ztrácejí," řekl brněnský politolog Lubomír Kopeček.