Podle něj ani více než roční jednání s radnicí nevedlo k pozitivnímu výsledku. Domnívá se, že za nepodporou stojí vnitrostranické třenice. Záměr podpořil jen celý klub koaliční Změny a opozičních Svobodných. Naopak u nejsilnějšího ANO se drželi názvu čtyři zastupitelé, další čtyři se buď zdrželi, nehlasovali nebo byli proti.

Přitom po poslední debatě by ve smlouvě o spolupráci, kterou volení zástupci projednávali, družstvu přibyly další podmínky. Jednou z nich je spolupráce při výběru ubytovaných. „Družstvo před uzavřením smlouvy s ubytováním konkrétní osoby požádá odbor sociálních služeb Městského úřadu o udělení písemného souhlasu," citoval novinku v dokumentu vedoucí hodonínského právního odboru Petr Spazier.

Druhou podmínkou pak byla desetitisícová smluvní pokuta za každý případ porušení smlouvy. „Zdůrazňujeme, že nemáme vůči Hodonínu žádné požadavky vztahující se k jeho rozpočtu. Nežádáme ani o žádné nadstandardní výjimky či povolení, jsme pouze vedení snahou vytvořit něco potřebného pro obyčejné lidi. Neradi bychom připravovali projekt, který by nebyl v obecním zájmu vedení města," upozornil Klimeš.

Většinu zastupitelů ale nepřesvědčila ani vedoucí sociálního odboru Michaela Klepáčová. Ta ocenila, že se majitel budovy chce s úřadem bavit. „Už na radě jsem přednesla, že pokud budovu její současný vlastník bude chtít prodat, je možné, že ten, kdo objekt koupí se s námi bavit nebude. Můžeme tady pak mít větší problém s ubytováním sociálně slabších. Je tam devětačtyřicet bytových jednotek," upozornila Klepáčová.

Investor navíc už delší dobu spolupracuje s charitou, která v domě skladuje například předměty z dobročinných sbírek. Kladnou odezvu u ní našel i záměr pro ubytování matek s dětmi v nouzi. „Byli bychom rádi, kdyby tam našel zázemí projekt pro matku v tísni, pro který bylo naplánované celé podlaží. V současnosti máme v Hodoníně malé kapacity," sdělil ředitel Oblastní charity Hodonín Václav Salajka.

Kromě toho by měl mít polyfunkční dům stacionář pro šedesát penzistů, poskytnout ubytování a služby dvanácti handicapovaným a sedm startovacích bytů. K tomu by měl nabízet také služby jako jídelnu, kavárnu, kadeřnictví, podnikovou materškou školu či masáže.

Ze šestadvaceti zúčastněných zastupitelů hlasovalo pro smlouvu o spolupráci jen třináct. Mezi těmi, kteří se zdrželi, byla i starostka Milana Grauová (ANO). „Na radě jsme se opakovaně nedohodli na tom, jestli takovéto sociální bydlení v objektu podporovat. Za sebe říkám, že je to nevhodné," řekla na zasedání Grauová s tím, že s majitelem také jednala. „Byl by ochotný případně městu dům prodat za peníze, které do něj vložil. Je otázkou, jestli by město nad něčím takovým uvažovalo a také, jestli nejde o objekt v budoucnu vhodný třeba pro podnikatelský inkubátor a pomoc začínajícím podnikatelům," dodala Grauová.

Na druhé straně komunistický zastupitel Jan Navrátil se domnívá, že pro podporu projektu by byla vhodnější forma memoranda než smlouvy.

Hodonínský místostarosta Vítězslav Krabička (Změna) k tomu dodal, že investor potřebuje strategického partnera i pro půjčku od banky. „Ten by opravdu zabezpečil obsazenost budovy," uzavřel místostarosta.