Skrz nová okna už proniká světlo do obnovených prostorů víceúčelového sálu s novými omítkami i přístavbou. „Práce finišují. Na to, aby bylo vše hotové, zbývá pět týdnů. V polovině ledna bychom chtěli uspořádat v dokončené sokolovně den otevřených dveří a předposlední lednový den pak slavnostně otevřít. Uvidíme ale, jestli nám to covidová situace dovolí,“ sdělil lužický starosta Tomáš Klásek.

Návštěvníci si tak budou moci projít a vzhlédnout výsledek práce, kterou za sebou zanechávají zedníci, obkladači, natěrači, elektrikáři či topenáři. „Máme z toho dobrý pocit. Při dnu otevřených dveří mají mít lidé možnost seznámit se s novým stavem sokolovny, kdy si budou moci celou budovu projít, seznámit se s ní a posoudit, zda se v Lužicích podařilo vytvořit důstojný stánek pro sportovní, kulturní a společenské činnosti,“ uvedl starosta.

V očekávání jsou například stolní tenisté Sokola. „Těšíme se na to, kdy si tady budeme moci opět zahrát. V zadní části objektu bychom měli mít dokonce vlastní místnost se skříněmi i prostorem pro uložení stolů a dalšího nářadí,“ přiblížil dlouholetý trenér lužických stolních tenistů Miroslav Hřebíček. Sportovci se navíc budou moci osvěžit v nových sprchách či využít nových toalet.

Avšak nejen sportovci se dočkají novinek. Také účinkující na pódiu na parketem víceúčelového sálu se totiž dočkají, poté co spadne nová opona, i klidu v nové šatně. Návštěvníci plesů si po tanečcích budou moci sednout na nové židle u nových stolů.

Sokolovna bude mít i novou fasádu. Tento nový kabát však vychází z podoby stavby při jejím vzniku v roce 1932. „Celkový architektonický ráz bude vycházet ze třicátých let,“ potvrdil Deníku zástupce tělovýchovné jednoty Sokol Lužice Miloš Kadala. Náklady na stavební rekonstrukci přesahují částku šestadvaceti milionů korun.