Obě ženy se pro tento krok rozhodly u příležitosti stého výročí narození otce, které připadá na třiadvacátý den tohoto měsíce. „Tatínek byl nadšený sokol od mládí. Nejdřív soutěžil za ten rohatecký. Při svých pražských studiích pak pokračoval v tamní jednotě. Celoživotně ho filozofie Sokola oslovila," přiblížila Daniela Satkeová, která je učitelkou českého jazyka a výtvarné výchovy na hodonínském gymnáziu.

V poválečné době, kdy Karel Novák studoval na pražské Akademii výtvarných umění u Jakuba Obrovského či Karla Mináře, byla vypsaná soutěž na plakát pro všesokolský slet v roce 1948. „Svůj návrh přihlásil v roce 1947. Na malbě použil symbol přetržení válečných okovů a přiblížil sokolskou myšlenku naděje. Netušil, že bude velice rychle zničená," sdělila pedagožka.

Návrh skončil na druhém místě. „Byl velice kladně hodnocený a taťka si ho vždycky hodně považoval. Měli jsme jej doma. Letos má otec sté výročí narození, tak jsme se se sestrou rozhodly, že místní organizaci návrh plakátu jako památku věnujeme, aby tak tatínek zůstal v povědomí hodonínských Sokolů, s nimiž měl velice pěkné vztahy," řekla malířova dcera.

Zmíněný slet, který se konal jen pár měsíců po Únoru, byl na dlouhou dobu poslední. „Tatínek mi říkal, že když sokolové procházeli kolem hlavní tribuny s Gottwaldem, tak od ní odvrátili hlavy," zavzpomínala Satkeová s tím, že členové Sokola byli následně pronásledovaní. Další slet byl až v roce 1994.

Významné jubileum akademického malíře si tento měsíc připomene také jeho rodná obec Rohatec spolu s Hodonínem vydáním monografie, na které se mimo jiné podílely i obě Novákovy dcery. Ta má být na pultu hodonínského informačního centra od sedmadvacátého července.

Kromě toho i místní Galerie výtvarného umění připravuje výstavu, která představí výběr z autorova díla, a to od konce letošního listopadu. Karel Novák zemřel v lednu roku 2006.