Název: LÚCKÝ KOŠT TRNEK, OD VARENÝCH AŽ PO TEKUTÉ

Kde: Louka, KD

Kdy: sobota, od 14.30

Už podeváté se v Louce sejdou příznivci modrého peckového ovoce. V tamním kulturním domě se totiž v sobotu odpoledne koná Lúcký košt trnek, s již tradičním podtitulem od varených až po tekuté. Právě ten napovídá, že trnky návštěvníci ochutnají v řadě různých forem. Stěžejní jsou ale povidla a pálenky. V první jmenované skupině je připravených necelých třicet vzorků, destilátů bude na výběr asi sto. Nejlepší produkty pořadatelé také ocení, kolem šesté hodiny odpoledne vyhlásí první tři místa v obou kategoriích. Ojedinělý košt Slovácka pořádá horňácká obec ve spolupráci s Agenturou AV a místními zahrádkáři. „Ve velké konkurenci běžných koštů pálenek se náš košt trnek drží na velmi vysoké úrovni. Právě s tímto záměrem jsme ho před léty zakládali. Pravidelně se ho účastní nejenom lidé z okolí, z Moravy, ale i z různých koutů republiky," uvedl jeden z organizátorů, Antonín Vrba. V doprovodném hudebním programu se příchozím představí Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši se sólovým zpěvákem Romanem Sokolem, Ženský sbor z Dolních Bojanovic, Ženský sbor z Hroznové Lhoty, Mužský sbor Paniháj z Moravan a mužáci ze Svatobořic-Mistřína a Louky. Akce se zúčastní také hosté ze slovenských Vrbovců a z Olomouce. Košt v horňácké Louce začíná v půl třetí odpoledne.

Název: VELIKONOCE VE SKANZENU

Kde: Strážnice, skanzen

Kdy: neděle, od 9.00

Život na moravské vesnici na přelomu devatenáctého a dvacátého století v jarním období poznají všichni ti, kteří v neděli zavítají do strážnického skanzenu. Národní ústav lidové kultury tam pořádá další ze série tradičních pořadů Velikonoce ve skanzenu. „Jedná se o představení jarních zvyků zaměřených na přípravu na Velikonoce. Ukážeme například malování oken, zdobení kraslic, vyšívání vzkazů, oblékání kroje, pletení žil, připravené budou dětské dílny či velikonoční jarmark," informoval za organizátory Zdeněk Bobčík. Pořad zpestří tetičky ze Šardic, které ukáží sypání ornamentů. O vynášení Moreny a velikonoční klepání se postará soubor Kopaničárek. Šotyš z Milotic bude mít v režii tradiční slováckou „šlahačku". Součástí předvelikonoční akce je Soutěž o nejlepší uzený slovácký bok. O vítězi rozhodnou přímo návštěvníci Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. „Do jedné hodiny bude degustace, poté oznámíme výsledky," dodal Bobčík. Na pořad v pondělí a úterý naváže akce Fašanky, fašanky, velká noc ide, jejíž náplní je ukázka masopustních zvyků. Určená je v prvé řadě pro objednané školní výpravy. Brána skanzenu se zájemcům otevře v devět hodin ráno. Poslední vstup je asi ve tři odpoledne.

Název: COUNTRY BÁL

Kde: Mikulčice, KD

Kdy: sobota od 20.00

Mexický bar Tajumulco, westernové umění, tombola a stylová hudba. Takový bude už sedmadvacátý ročník Coutry bálu, který se uskuteční v sobotu od osmi hodin večer v mikulčickém kulturním domě. V programu se představí Skautský muzikál oddílu Rybaříků pořádajícího Junáka Mikulčice, tanečního vystoupení se zhostí skupina Lucky While. O hudební produkci se postará uherskohradišťská kapela Telegraf. Pistolnice Romanita v hlavním sále kulturáku ukáže, jak zachází s kolty a lasem.