Neúspěch hodonínské radnice u okresního soudu kvůli určení vlastníka parcely se zbořeništěm po bývalé Lidové školy umění se promítl do úvodu posledního jednání městského zastupitelstva. Deník o verdiktu psal TADY.

Pro připomenutí. Sedmnáct koaličních zastupitelů loni v červnu rozhodlo o adresném prodeji předem vybranému zájemci - společnosti Reag Plus -, která tam chtěla výstavět centrum pro léčbu onemocnění cév, ačkoliv o pozemek měla zájem i jiná hodonínská firma - Elvorev - nabízející o 1,3 milionu korun víc. Elvorev se rozhodl situaci řešit soudně.

Koncem května pak soud zatím nepravomocným verdiktem vrátil parcelu zpátky městu s tím, že u rozhodnutí o kontroverzním prodeji za nižší nabízenou cenu postrádalo jasně definovaná a předem známá kritéria pro výběr mezi vícero nabídkami. A rozhodnutí nebylo dostatečně transparentní na to, aby se dalo přezkoumat.

Právě na to na posledním jednání zastupitelů města Hodonína navázala opoziční zastupitelka Andrea Řičicová.

„Je tomu už více než dva týdny od rozsudku okresního soudu, který prokázal netransparentnost u rozhodnutí prodeje lidušky. Po tomto rozhodnutí bylo naše město vláčeno v médiích. Očekávala bych, že se vedení města, respektive nejvyšší zástupce města, starosta, nějak k věci vyjádří," oznámila zastupitelka Řičicová.

A pokračovala. „Očekávala bych, že dojde k tomu, že se omluvíme, a řekneme: Vážení spoluobčané, omlouváme se, způsobili jsme svým netransparentním rozhodnutím nepříjemnost." Podle Řičicové má omluva směřovat zejména oběma podnikatelům, kteří se kvůli spornému prodeji dostali až před soud.

  • zchátralé místo je poblíž hodonínského náměstí

close Zbořeniště po bývalé lidové škole umění v Hodoníně téměř rok po rozhodnutí městského zastupitelstva o prodeji pozemku. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Zbořeniště po bývalé lidové škole umění v Hodoníně téměř rok po rozhodnutí městského zastupitelstva o prodeji pozemku.

Tato opoziční zastupitelka se loňského hlasování nezúčastnila. Ostatní členové opozice buď nehlasovali, hlasování se zdrželi nebo dokonce hlasovali proti prodeji. Deset zastupitelů tehdy zvedlo ruce dokonce pro stažení materiálu o prodeji z jednání zastupitelstva.

Na výzvu k omluvě reagoval starosta Libor Střecha. „Město Hodonín ještě neobdrželo jako účastník tohoto řízení písemné vyhotovení. Oficiálně nemáme na co reagovat. Nemůžeme nic z toho, co požadujete, komentovat,“ uvedl starosta.

Opoziční zastupitelka navíc připomněla, že v den rozhodování o prodeji od opozice zazněla upozornění, že nemusí být vše v pořádku. „Proto se ptám, jestli bude město dále postupovat již transparentně, zodpovědně a je případně připraveno dát své funkce k dispozici v případě neúspěchu,“ zeptala se Řičicová.

Také k tomu se starosta vyjádřil. „My se od začátku snažíme postupovat transparentně a určitě chceme pokračovat pouze a jenom v transparentním jednání a postupech,“ reagoval Střecha.

Každopádně kauza těmito vyjádřeními na zastupitelstvu nekončí. Soud má měsíc na písemné vyhotovení rozsudku. Radnice pak bude mít na případné odvolání patnáct dnů.

  • podívejte se, jak to na místě vypadá nyní
Stav pozemku s pozůstatky někdejší lidové školy umění v centru Hodonína, polovina června 2024. | Video: Deník/Petr Turek

Odvolání proti rozsudku avizoval jako velice pravděpodobné hned po opuštění soudní síně také lékař Jiří Matuška, jednatel firmy Reag Plus, které radnice parcelu na rohu hlavního hodonínského náměstí prodala.

„Soud maximálně vnímá, že fakticky sklízí negativní důsledky pochybení žalovaného města. A žalobce pouze brání svá práva,“ řekla soudkyně Kateřina Krůpová v závěru květnového verdiktu.

Jenže kromě sporu o určení vlastnictví pozemku se symbolickým číslem 158 má kauza ještě druhou rovinu. Ta úzce souvisí s dvojicí trestních oznámení na sedmnáct zastupitelů hlasujících pro prodej. Deník také informoval o tom, že tato oznámení byla podaná pro podezření ze spáchání trestného činu možného porušení povinnosti při správě cizího majetku či možného zneužití pravomoci úřední osoby.

„Případ a jeho okolnosti dále prošetřujeme,“ řekl Deníku policejní mluvčí Pavel Šváb.

VIDĚLI JSTE? Kritizovaný chodník v centru Hodonína dostává novou dlažbu, bude později

Stavební úpravy na Národní třídě v Hodoníně. Týkají se dlouho kritizovaného chodníku a blízkého okolí. Souvisejí také s rekonstrukcí plynovodu. Video je z večera 11. června. | Video: Deník/Lukáš Ivánek