Dům nebo byt? Toto dilema řeší lidé, kteří usilují o vlastní bydlení. Kupci se rozhodují nejen podle ceny, nákladů na provoz, ale také podle lokality. Na Hodonínsku je největší zájem o bydlení v Hodoníně, Veselí a Kyjově, kde se od sebe ceny příliš neliší. Mezi vesnicemi vedou místa, ze kterých je okresní město nejlépe dostupné.

„Nejvíc se prodávají nemovitosti v Hodoníně. Tady jsou taky nejdražší. Ceny v Kyjově a Veselí jsou o něco nižší, ale s určitým zpožděním kopírují ceny v Hodoníně,“ uvedl realitní makléř Jaroslav Štěpán. Podle něj se hodonínské ceny zase přibližují Brnu. Nejžádanější adresou v okresním městě je Bažantnice kvůli hezkému prostředí v blízkosti lesa, centrum města a Brandlova ulice.

„Byty na Brandlovce mají netradiční řešení a jsou poměrně nové,“ zhodnotila makléřka Zdeňka Kudrnová. V Hodoníně roste zájem o dvoupokojové byty, kterých je ale v nabídce nedostatek.

„Předpokládám, že v menších bytech žijí spíš starší lidé, kteří nemají důvod se jich zbavovat,“ soudí Jaroslav Štěpán. Ve Veselí je největší zájem o bydlení v centru města, oblíbené je sídliště Hutník, adresa na Kollárově nebo Rumunské ulici. Menší zájem už je o městskou část Zarazice, která je dál od centra. Kyjov nemá místa, která by kupující preferovali.

„Je tam celkově bytů málo, takže je o ně velký zájem. Jsou tu ale kvalitnější domy než v Hodoníně,“ uvedla realitní makléřka Renata Darmovzalová. Rodinné domy jsou hlavně doménou vesnic. Jejich cenová hladina se podle makléřů dá těžko určit, protože jsou mezi nimi velké rozdíly. Mezi vesnicemi vedou v poptávce spádové obce blízko Hodonína, jako jsou Mikulčice, Lužice, Rohatec nebo Dubňany.

Za nimi následují Moravský Písek, Bzenec a obce kolem Veselí nad Moravou a Kyjova. Nejmenší zájem je o bydlení v odlehlých vesnicích Kyjovska a na Veselsku blízko slovenských hranic. Tady také klesá cena nemovitostí až o několik stovek tisíc ve srovnání se stavbami v žádanějších lokalitách.

„Ve vesnicích, jakou jsou Lipov, Kněždub nebo Radějov se prodávají domy hůř, jsou ale zase levnější. Platí, že každá nemovitost má svého kupce. Někdy to ale trvá delší dobu,“ zhodnotila místa, kde jdou domy hůř na odbyt, Darmovzalová. Využívání bytů k pronajímání je na Hodonínsku spíš ojedinělý jev.

„Jsou tu lidi, kteří kupují byty na kšeft. Více je ale těch, kteří musí staré bydlení prodat, aby mohli zaplatit nové,“ podotkl Jaroslav Štěpán. Lidé pořizují často nové bydlení v době, kdy očekávají zdražování. Celkový vzestup cen by mohl přinést přechod na euro. „Podle zkušeností z Německa očekávám, že i u nás dojde s eurem ke zdražování. Zároveň pochybuju o tom, že výrazně porostou platy,“ sdělil Jaroslav Štěpán.

Ceny bytů a domů na Hodonínsku:

Byt 2+1 Byt 3+1 Dům3+1

Hodonín 1,1 mil. Kč 1,3 mil. Kč 1,8 mil. Kč

Kyjov 1 mil. Kč 1,3 mil. Kč 1,6 mil. Kč

Veselí n/Mor. 1,1 mil. Kč 1,3 mil. Kč 1,6 mil. Kč

Strážnice 0,95 mil. Kč 1,15 mil. Kč 1,5 mil. Kč

Bzenec 0,80 mil. Kč 1 mil. Kč 1,6 mil. Kč

Lužice 1,6 mil Kč

Blatnička 0,9 mil. Kč