„Nejčastěji jsou mimo provoz tři dny, jelikož se majitel snaží všechno rychle napravit a zase vydělávat," informovala vedoucí odboru hygieny výživy krajské hygienické stanice Jana Laštovičková.

Seznam prodejen a restaurací s přestupky proti hygieně zveřejňují krajská hygienická stanice i Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svých webových stránkách. Lidé si tak můžou zkontrolovat, jestli se znovu najedí v jejich oblíbené restauraci, nebo raději zvolí jinou.

Špína a exkrementy

Od letošního roku nově kontroluje stav provozoven Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Doposud jich na jižní Moravě uzavřela třicet. „Většinou prodejny a restaurace zavíráme kvůli zanedbání úklidu a nedostatečné likvidaci odpadů z provozu daného podniku. Další kategorií jsou pak nedostatky fatální, například neodpovídající zásobování teplou vodou nebo výskyt škůdců, spočívající třeba ve zjištěných exkrementech," upozornil ředitel brněnského inspektorátu Vít Obenrauch. Dodal, že o zjištěných nedostatcích následně informuje prostřednictvím portálu Potraviny na pranýři.

Ze statistik krajských hygieniků vyplývá, že ve srovnání s minulými roky podniků s většími prohřešky výrazněji nepřibývá. Přesto jich už letos v kraji zavřeli víc než padesát. „Znovu otevřít je můžou majitelé a provozovatelé až po naší další kontrole," sdělila Laštovičková z krajské hygienické stanice.

Jedním z těch, který musel letos v listopadu na tři dny svůj podnik zavřít, je Zdeněk Kosmačka. V Šakvicích na Břeclavsku provozuje Vinárnu U Kosmačků, kde také vaří. „Největší problém bylo zamražené maso, které jsem měl uskladněné bez popisků. Vyhlášky se rychle mění, skoro se to nedá ani sledovat. Nicméně příště si dám větší pozor," uvedl majitel šakvické vinárny.

Opakované zavření

Právě na špatně skladované nebo dokonce prošlé potraviny upozorňovali letos hygienici na jižní Moravě nejčastěji. Některé majitele zařízení i víckrát. „Vždy záleží na provozovateli. Jsou samozřejmě bezproblémoví, kteří mají všechno v pořádku, ale i takoví, jimž zavíráme podniky opakovaně. Těm pak hrozí i zvyšování pokuty," upozornila Laštovičková.

Také seznam zařízení uzavřených krajskou hygienou najdou lidé na jejích webových stránkách, a to ještě i tři měsíce po kontrole. „Jsou tam popsané prohřešky i následná opravná opatření," informovala hygienička.

Jenže lidé o tomto servisu často nevědí. „Zatím jsem nikdy nesledovala, které podniky hygiena zavírá. Myslím ale, že to může pomoct při výběru, kam se půjdeme s kamarády příště najíst," řekla Brňanka Kateřina Labudová.

Žádnou z provozoven Asociace hotelů a restaurací České republiky hygienici zatím uzavřít nemuseli. „Je dobře postihovat podniky, které nevyhovují základním hygienickým požadavkům. Přesně tak to má být. Z fotografií hygieniků je často vidět špína, v níž není přípustné, aby se vařilo a jedlo," podotkl prezident asociace Václav Stárek.

ADAM HAVEL