Jako regionální spisovatelka se znevýhodněná necítí. Na psaní má větší klid a její čtenářská základna se rozkládá po celé republice. I tak uznává, že autoři píšící ve větších městech mají blíže ke sponzorům a reklamě.

Podle Petra Loveckého z brněnského nakladatelství a knihkupectví Moba, které s Horákovou spolupracuje, se průměrný náklad pohybuje kolem patnácti set kusů. „Pokud je však titul dobře prodejný, děláme dotisk. U bestsellerů se počet výtisků může vyšplhat až k desítkám tisíc," přiblížil situaci Lovecký.

Řada spisovatelů má s hledáním nakladatele, který by vydání jejich díla zaplatil, problémy. Řešení si našla Marie Novotná z Kněždubu, prvotinu nazvanou Život pod Šumárníkem si vydala sama. „První várka, v níž bylo dvě stě padesát kusů, stála padesát tisíc korun. Bála jsem se, že knihu ani neprodám, ale naštěstí se stal pravý opak. Postupně jsem nechala dotisknout sto padesát kusů, a už i ty docházejí," uvedla kněždubská autorka, která píše povídky už čtvrt století.

Psaní ji přivedlo ke strážnickému etnografovi a historikovi Jiřímu Pajerovi. Právě ten jí vnukl myšlenku vydat povídky souborně a následně jí pomohl se zpracováním do ucelené formy. „Bez něj by publikace vůbec nevznikla," svěřila se Novotná.

Pajer si spolupráci také pochvaluje. Sám se přitom jako ryze regionální autor necítí, protože zpracovává témata v širších souvislostech. „Knihy, jejichž náklad se pohybuje kolem patnácti set kusů, prodávám na různých speciálních akcích nebo na objednávku na základě reklamních upoutávek. Kromě toho pak v knihkupectvích po celém Slovácku," sdělil historik ze Strážnice.

Publikace místních autorů lidé seženou i v informačních centrech okresu. „V naší nabídce máme mnoho titulů od Jiřího Pajera, Modré z kypy od další strážnické rodačky Kláry Binderové, Život pod Šumárníkem od Novotné či knihy o Tvarožné Lhotě, Radějově, Sudoměřicích, Petrově, Kněždubu a dalších," přiblížila nabídku Magdaléna Kuníková ze strážnického infocentra. Nejvíce se podle ní prodávají právě knížky od Pajera a Novotné a druhý díl regionální kuchařky od Místní akční skupiny Krajina srdce.

Žádaný

Dalším z řady úspěšných slováckých autorů je Evžen Boček, kastelán milotického zámku. Jeho humoristický román Poslední aristokratka, za nějž dostal Cenu Miloslava Švandrlíka za nejhumornější knihu roku 2012, se setkal s velkým čtenářským úspěchem. „Fanoušci mi píší, někteří poštou, jiní přes internet. Občas někdo přijede na zámek, aby si nechal podepsat knížku," zmínil se Boček, který nyní pracuje na třetím díle ze série o šlechtičně. Vydat ho plánuje v příštím roce. Milotický prozaik připomněl, že Poslední aristokratka vyšla nejdříve v nákladu šesti set kusů. Dnes už počet přesáhl hranici čtyřiceti tisíc.

Beletrie od Bočka a Horákové obsadila v kyjovské a hodonínské knihovně první dvě příčky mezi nejoblíbenějšími tituly regionálních autorů. „Za poslední rok si čtrnáct knih od Nadi Horákové vypůjčilo téměř čtyři sta čtenářů, od Evžena Bočka sedmdesát. Od něj ale máme jenom tři výtisky," informovala Lenka Maňáková, vedoucí oddělení služeb čtenářům Městské knihovny Hodonín. Ta zpracovává i vlastní kartotéku regionálních osobností a každý měsíc připravuje ve vestibulu novou výstavu k výročí jednotlivých autorů.

VENDULA GREGOROVIČOVÁ