Poslední rok musely šetřit, aby vyžily s málem, které příroda dala. Letos si rodiny na Slovácku opět doplní spižírny zavařeninami i pálenkou. Úroda ovoce je slušná, méně bude pouze jablek. Celkově ale vždy záleží na místě i poloze sadů.

„Meruňky vrcholí. I když lze obecně říct, že úroda je letos dobrá, záleží na lokalitách i jarních mrazech. Vím, že v Archlebově nebylo vůbec nic. Naopak ve Svatobořících byla velká nadúroda. Obdobně jsou na tom broskve. Naopak jablka pomrzly téměř všude,“ zhodnotil situaci předseda Agrární komory Hodonín Petr Chaloupka.

Souhlasí s ním i Radomír Mančík ze zemědělského podniku Mikulčice. Právě v mikulčických sadech podle něj firma přišla o všechna jablka, částečně pomrzly i prušánecké sady. „Jablek bude letos málo. Meruněk i višní ale máme víc, než v loňském roce. I trnky zatím vypadají dobře,“ nastínil Mančík.

Podle prvních odhadů si letos polepší i příznivci pálenek. Například veselská pěstitelská pálenice se rozjede už pátého srpna, tedy o týden dříve než v loňském roce. „Třešně byly o čtrnáct dní dříve, meruňky i broskve si taky pospíšily. Tlak ze strany lidí už tu je, takže začínáme sezonu,“ potvrdil vedoucí pálenice Stanislav Doupovec. Podle něj se letos meruněk na Veselsku mimořádně urodilo.

Dost bude nejspíš i slivovice. Podle Chaloupky je výhodou trnek především to, že nejsou tolik citlivé na mrazíky, které na jaře úřadovaly. Obsypané jsou i stromy špendliků a mirabelek, ty se řadí do stejného botanického druhu jako trnky.

Zatím to tedy vypadá, že prodělat mohli jen ti, kteří stromy meruněk neošetřili před moniliovým úžehem. Ten totiž může způsobit opadání květů a následně i plodů. Chorobu je přitom těžké rozpoznat, protože příznaky připomínají právě poškození mrazem. Listy na napadených větvích postupně vadnou a usychají. „Pokud se meruňky důsledně nesklidí ze stromu i zpod něj, začnou plesnivět. Zárodky se dostanou na větvičky a zničí mladé letorosty. Ti, kteří stromy neošetřili, ztratili květ i plod už v jarním období,“ varoval Chaloupka.

V posledních letech ovocných sadů na Hodonínsku ubývá. Může za to špatná cenová politika, ale i vysoké náklady na sběr ovoce. „Toto odvětví se nedá mechanizovat a sehnat lidi na ruční práci, která musí být dobře zaplacená je čím dál těžší,“ poukázal Chaloupka.

Podle ředitele společnosti Zemas Čejkovice Tomáše Martince navíc stát upřednostňuje dovozové zboží. „Výkupní cenová politika u ovoce i zeleniny je hodně špatná. Po velmi špatných zkušenostech intenzivně snižujeme plochy sadů,“ uvedl Martinec. Jak ale doplnil kvalita domácího a dováženého ovoce se nedá srovnat. „V zahraničí se ovoce trhá dříve, než je zralé. Dozrát se dá do chladíren. Proto je všechno ovoce stejně velké, stejně barevné. Vše má samozřejmě vliv na chuť,“ vysvětlil Martinec.