Zastupitelstvo v úterý posvětilo podporu dětem pro pobyty v přírodě, akce Střediska volného času či centra pro rodinu. Díky penězům do kulturních grantů se Hodonínští dočkají třeba koncertu klavírního esa Igora Ardaševa nebo pomohou spolufinancováním opravy kostela svatého Vavřince. V sociální oblasti půjdou peníze na trávení volného času postižených. Už dříve volení zástupci rozdělili více než čtyřmilionový balík pro registrované sociální služby.
Největší objem peněz se však dostane malým i velkým sportovcům. Na poukázky do mládežnického sportování radnice vyčlenila přes tři miliony korun. Už loni ale určila nejvyšší možnou hodnotu jednoho kuponu dva a půl tisíce u soutěžního sportu a polovinu u nesportovního.
To se dotklo některých oddílů. Na jedné straně získal o polovinu více hokejbalový Rigum, na té druhé téměř o čtvrtinu přišli plavci, stolní tenisté či veslaři. „Víme, že jsme nedostali méně úmyslně, avšak určitě je to škoda. Peníze bychom potřebovali. Staráme se totiž o velký areál, což jiné oddíly nedělají," uvedl předseda Veslařského klubu Filip Švrček s tím, že nyní je členy oddílu kolem padesáti dětí starších jedenácti let. „Je možné zaregistrovat i mladší, ale ti nemohou závodit. To nepodporuje náš svaz," doplnil předseda.
Do sportu plnoletých schválili zastupitelé individuálními dotacemi více než čtyři miliony korun. „Dostali to, co loni. A v průměru ještě kolem dvaceti procent navíc, tedy kromě veslařů a fotbalistů. Nově dostal dotaci padesáti tisíc korun basketbal," přiblížil místostarosta Hodonína Vítězslav Krabička.
Stejné podpory se dostalo na letošek také hokeji. Právě u něj má dotace nejvyšší poměr vůči nákladům klubu.
Podle místostarosty je letošní podpora o málo vyšší než v minulých letech. „U dotačních programů na podporu dětí, kultury, sociální oblasti, životního prostředí a prorodinnou činnost jsou vypracované zásady. Organizace žádají prostřednictvím projektů o dotaci, kde uvádějí hospodaření za minulý rok i letošní rozpočet. Projekty pak vyhodnocují komise, které je předkládají radě," přiblížil Krabička.
Granty do padesáti tisíc schvalují radní, o penězích nad tuto hranici pak rozhoduje zastupitelstvo. „Letos poprvé přidělujeme peníze na základě takzvaných dotačních programů podle novely zákona," uvedl na zasedání vedoucí odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.
U hokeje činí dvouapůlmilionová městská podpora osmačtyřicet procent celkových nákladů. Pro fotbalistky Nesytu, fotbalisty FK či TJ Sokol pak dotace dosahuje zhruba třetinu nákladů.
U stolních tenistek, které se loni staly mistryněmi republiky a Hodonín reprezentují v evropských pohárech, i po úterním navýšení o padesát tisíc korun je tento poměr jen necelých sedm procent. „Léta jsme dostávali sto tisíc korun, takže každá koruna je pro nás dobrá. Samozřejmě kdybychom dostali ještě víc, tak by to bylo lepší," řekl předseda SKST Hodonín Richard Brhel.
Poukázal na to, že u získávání dotací na všech úrovních kluby zatěžuje stále složitější administrativa. „Rozhodně ale nechci hodnotit výši podpor u jiných oddílů. V posledních letech jde totiž cítit špatnou atmosféru mezi sporty, která má blízko ke konkurenčnímu boji mezi nimi o peníze z veřejných zdrojů," dodal předseda klubu stolního tenisu.