Hodonínský deník nedávno převzal zprávu slovenského deníku Pravda, podle kterého Trenčianská univerzita nabízela v Hodoníně pod hlavičkou soukromého Evropského polytechnického institutu inženýrské studium. Podle Pravdy ale nemá Trenčianská univerzita pro pracoviště na Moravě akreditaci.

Proti článku v Pravdě se ostře ohradil rektor Evropského polytechnického institutu v Hodoníně Oldřich Kratochvíl. Tvrdí, že údaje, které Pravda uvedla a které pak následně převzalo několik médií, jsou nepravdivé. „Tyto nepravdivé informace poškodily naši školu, a proto jsme již učinili právní kroky k zajištění nápravy škod,“ vyjádřil se následně rektor. A aby byli studenti i čtenáři popravdě informováni, poskytl Hodonínskému deníku rozhovor.

O navázání spolupráce EPI Hodonín s Trenčianskou univerzitou A. Dubčeka už jsme naše čtenáře dříve informovali. Můžete připomenout, odkdy a jak spolupráce funguje?
K navázání smluvní spolupráce s Trenčianskou univerzitou A. Dubčeka došlo na základě rámcové smlouvy o spolupráci, která byla ze strany Evropského polytechnického institutu uzavřena v roce 2003. Tato smlouva položila základ nejen rozvoji dalších smluvních vztahů, ale i neformálních vztahů mezi našimi vysokoškolskými učiteli a studenty, tak jak to vyžaduje Boloňský integrační proces, který pokračuje mezi státy EU, a zákon o vysokých školách, který mezinárodní spolupráci akademických pracovišť nejen deklaruje, ale i přímo zakotvuje. Jako soukromá vysoká škola se musíme snažit jít s dobou a zajišťovat našim studentům ty nejlepší vysokoškolské učitele, nejen z Trenčianské univerzity, ale i z jiných vysokých škol doma i v zahraničí. V žádném případě smlouvy nezřídila žádna pracoviště s právní subjektivitou nebo bez ní, která by byla pobočkou nebo jiným subjektem Trenčianské univerzity A. Dubčeka v Hodoníně nebo kdekoliv na území ČR. K hostování vynikajících pedagogů nepotřebuje vysoká škola žádné státní povolení, to bychom se dostali o mnoho let nazpět. Mrzí mě jako rektora, že výše uvedené skutečnosti nemůže část novinářské obce na Slovensku i u nás pochopit.

Slovenský deník uvedl, že Trenčianská univerzita nabízí prostřednictvím EPI Kunovice v Hodoníně inženýrské vzdělání, na které nemá oprávnění. Jde o obor Lidské zdroje a personální management. Je to pravda?
Trenčianská univerzita A. Dubčeka v našem regionu skutečně nabízí magisterské programy vzdělávání. Není na tom nic divného nebo něco, co by odporovalo právu, jde ve světě o naprosto běžnou věc. Jsme rádi, že tyto vzdělávací programy nabízí především našim absolventům, kteří úspěšně ukončili bakalářské studium. Činí tak již řadu let v oboru Lidské zdroje a personální management. Každoročně tak v uvedeném studiu promuje řada našich bakalářů, kteří obdrží titul „Ing“. V této souvislosti upozorňuji, že studenti magisterského studia jsou řádnými studenty Trenčianské univerzity A. Dubčeka, z tohoto důvodu akreditace zmíněného vzdělávacího oboru patří pouze do kompetence této univerzity, a proto je třeba se s tímto dotazem obrátit na ni.

Jsou studenti oboru Lidské zdroje a personální management studenty EPI, nebo Trenčianské univerzity? Komu platí za studium?
Jak jsem uvedl výše, studenti, kteří jsou zapsáni a studují na TU AD v Trenčíně obor Lidské zdroje a personální management, jsou výlučně studenty Trenčianské univerzity. Za toto studium platí až od tohoto akademického roku poplatek ve výši 660 eur. Domnívám se však, že zde rektor směšuje dva pojmy. Pojem řádné vysokoškolské studium magisterského typu, které uskutečňuje Trenčianská univerzita A. Dubčeka, a pojem celoživotního vzdělávání, jež zajišťuje náš Evropský polytechnický institut, s.r.o. v souladu s již zmiňovaným českým zákonem o vysokých školách. Toto studium je plně v režii naší vysoké školy, protože výuka probíhá v našich prostorách a je třeba platit lektory i provoz, a to zejména o sobotách a nedělích, a je koncipováno jako servis pro studenty, kteří studují na TU AD v Trenčíně. Nakonec proto si u nás toto celoživotní studium tito studenti platí navíc, oproti jiným studentům TU AD v Trenčíně.

V případě oboru Lidské zdroje a personální management jde o externí studium. Pokud tomu dobře rozumíme, přednášky a konzultace se uskutečňují jen v Hodoníně. Všechny přednášky i zkoušky provádějí pedagogové z Trenčína?
Studenti tohoto studijního oboru mají samozřejmě přednášky v Trenčianské univerzitě A.Dubčeka, tak jako jiní studenti tohoto oboru. Na tyto přednášky mohou dojíždět. Pro naše studenty jsme zajistili další servis, kdy mohou v rámci našeho celoživotního vzdělávání absolvovat přednášky a cvičení, které mají stejný obsah, získávají stejné znalosti, jako jim dávají přednášky v Trenčíně. Je jen a jen věcí studentů Trenčianské univerzity A. Dubčeka, zda si přednášky vyslechnou navíc i u nás v Hodoníně, s větším komfortem individuálního přístupu. Přijít mohou dokonce i studenti z trenčínského regionu, neboť náš rozvrh je vystaven také v informačním středisku Trenčianské univerzity. Studenti našeho celoživotního vzdělávání tak získávají vysoký nadstandard, za který si nakonec i platí. Všechny přednášky a cvičení realizují vysokoškolští učitelé Trenčianské univerzity A. Dubčeka, abychom zajistili naprostou identitu a kvalitu vyučovaných předmětů.

Je na základě vaší smlouvy s Trenčianskou univerzitou možné, že její studenti mohou v Hodoníně navštěvovat přednášky, skládat zkoušky či absolvovat promoce?
Ano, všichni studenti Trenčianské univerzity mohou podle dohod mezi našimi vysokými školami požádat o navštěvování každého kurzu nebo studia, které pořádáme. V EU totiž vznikl jednotný vzdělávací prostor a platí takzvaná Boloňská dohoda. Tento dokument vede vysoké školy ke vzájemné spolupráci ve velmi širokých dimenzích, jeho snahou je činnost vysokých škol integrovat v evropském měřítku a ne je od sebe izolovat a bránit jejich spolupráci. Pokud se ptáte na promoce, může je všude na světě vysoká škola realizovat kdekoliv, žádný právní předpis tomu nebrání. Musím zde zdůraznit, že je záslužnou věcí vedení Trenčianské univerzity, že se rozhodlo uspořádat promoce pro studenty našeho regionu na Moravě, což umožní více rodinným příslušníkům se této slavnostní akce zúčastnit, navíc se v ČR nejen zviditelňuje univerzita sama, ale s ní celá Slovenská republika.

Slovenská Pravda uvedla, že Trenčianská univerzita k takové výuce nemá povolení, tudíž může být neplatné. Odkazuje v tomto na vyjádření slovenského ministerstva školství. Jakou jistotu mají studenti tohoto oboru, že nebude jejich studium zpochybněno?
Vaší otázce skutečně nerozumím, nechci opakovat výše uvedené, ale mám zato, že slovenský deník a jeho redaktorka uměle vyhledává problémy, kde nejsou, a s naprostou neznalostí věci píše o problematice spolupráce dvou vysokých škol. Znovu musím zdůraznit, že naše vysoká škola a Trenčianská univerzita spolupracují jako dva naprosto nezávislé subjekty v souladu s uzavřenými dohodami. Trenčianská univerzita, pokud je mi známo, nemá v Hodoníně žádné pracoviště nebo pobočku. Je doslova naivní se domnívat, že pokud vysokoškolský učitel přijede přednášet na jinou vysokou školu, že zde vysoká škola hostujícího učitele musí mít pobočku. Právě těmito otázkami jsou znervózňováni současní studenti a absolventi, ale i jejich zaměstnavatelé. Vytýkáme zejména některým novinářům, že o složitých věcech píší zavádějícím a doslova bulvarizujícím způsobem.

Je způsob zakončení studia oboru Lidské zdroje a personální management pro studenty, kteří nastoupí po nejbližším přijímacím řízení, stejný, jako u těch, co už studium ukončili, či u těch, kteří ho nyní studují?
Všichni studenti, kteří na Trenčianské univerzitě v současné době studují ve studijním oboru Lidské zdroje a personální management studují podle našich informací za stejných podmínek (mimo to, že v tomto akademickém roce platí školné 660 eur) , neboť ty jsou dány akreditačním spisem a příslušným slovenským právním řádem. Právě v zákonech Slovenské republiky mají studenti záruku, že jim nikdo nemůže upírat jejich práva.

Na webových stránkách EPI Hodonín už nabídka na studium Lidské zdroje a management nefiguruje. Nyní zde nabízíte pouze obor Management, po jehož absolvování student získá certifikát. Proč jste původní nabídku z webu stáhli? A můžete přiblížit, jak probíhá studium oboru Management?
Na webových stránkách naší školy jsme měli staré informace, které jsme inovovali. Studium v oboru Management vždy probíhalo a probíhá (již od roku 2004) výše uvedenou formou celoživotního vzdělávání podle zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách v platném znění. Se zájemci o studium byly a jsou vždy uzavírány řádné dohody o studiu v CŽV, vše v plné shodě s českým právním řádem.

Na základě prověrek Ministerstva školství Slovenské republiky bylo Trenčianské univerzitě doporučeno několik okamžitých opatřeních. Jedním z nich je - cituji: „Zrušiť celoživotný systém vzdelávania na vysunutých pracoviskách. „ Může to znamenat konec spolupráce univerzity s EPI?
Rozhodnutí Ministerstva školství SR se vztahuje pouze na slovenský subjekt. Jak jsem již uvedl, Trenčianská univerzita A.Dubčeka na naší vysoké škole nikdy neměla žádné středisko celoživotního vzdělávání ani „vysunuté“ pracoviště, takže není co zde rušit. Veškeré smlouvy, projekty a podrobné informace předložíme na Dnu otevřených dveří Evropského polytechnického institutu, který zahájíme pátého prosince v 9.00. Zúčastní se ho vedení školy, studenti a účast předběžně přislíbil i rektor Trenčianské univerzity A. Dubčeka pan Mečár.

JANA RYBOVÁ A ZDENĚK ŠMÝD