Právě pro ně vypracovala projekt obnovy parku společnost Safe Trees. Ta se specializuje na zahradní architekturu a arboristiku. Záměrem je podoba lužního lesa podpořená výsadbou dubů. „Porost je dlouhodobě ponechán vlastnímu vývoji, takže se v parku rozšiřují invazní dřeviny jako akát, pajasan či javor,“ přiblížil projektant Jiří Poulík samovolné změny v parku, které má obnova napravit.

Bažantnice
Kde: dolní část zámeckého parku ve Veselí nad Moravou
Plocha: 8,6 hektaru
Plánovaná obnova: kácení 565 vzrostlých stromů z 1059 a 1,9 hektaru dřevních skupin, výsadba 813 dubů


Ze studie má vycházet i žádost o dotaci z operačního programu životního prostředí. Má pokrýt až devadesát procent ze sedmiapůlmilionových nákladů. Získat ji Veselané chtějí hlavně díky ochraně zvláště ohrožených druhů brouků, zejména krasce dubového. „V Česku žije na pěti lokalitách, ta veselská je čtvrtá nejvýznamnější. K životu potřebuje duby a prosvětlenější prostředí,“ řekl entomolog Ondřej Konvička z Akademie věd.

Jenže i kvůli tomuto prostředí je v plánu kácení 565 samostatných velkých stromů a dalších stovek mladších včetně náletových dřevin. I přes plánovou výsadbu osmi stovek nových dubů se tento krok řadě návštěvníků parku nezamlouvá. „Doby, než nově vysazený strom bude mít osmdesáticentimetrový obvod, se ani nedožijeme, nebo může uschnout,“ obává se Emilie Hennlichová, která do parku chodí na medvědí česnek.

Ještě razantněji vystoupily členky veselského spolku Robinia, které mají za sebou i úspěšné odvolání na krajském úřade proti radničnímu povolení kácení zmiňovaných stovek stromů. Zároveň sbírají podpisy pod petici proti tomuto masivnímu kácení. „Projekt ignoruje zájmy obyvatelů města, pro které je komplex parku jedinou oázou vzrostlých stromů, poskytujících stín a místo k relaxaci,“ stojí v petici, kterou sestavila předsedkyně Robinie Dana Švehlíková.