To se ale řadě místních nelíbilo. „V době covidu, kdy lidi mají nervy nadranc, Vánoce přede dveřmi, přijede těžká technika, která začne likvidovat les pět metrů od baráků,“ postěžoval si Miroslav Domanský. A nebyl sám. „Během dvou dnů tady vytvořili měsíční krajinu,“ doplnila Lenka Vyslužilová.

Místní se obrátili jak na lesní správu, tak na radnici. „Chápu, že si lidé vytvořili citovou vazbu k lesu a jsou nyní nešťastní, ale jde o hospodářský les, nikoliv o park. Přesto jsem kontaktoval šéfa lesní správy, který byl vstřícný, a to i tak, že budeme jednat o podobě náhradní výsadby,“ sdělil starosta Rohatce Jarmil Adamec.

Stroje v úterý stály na kraji lesa nečinně. Lesní dělníci přerušili práce. „Přes Vánoce nebude nikoho rušit,“ ujistila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Doplnila, že těžba na ploše 0,7 hektaru skončila a první lednové pondělí začne přibližování především borového dřeva na odvoz. Toho se vytěžilo přibližně dvě sta kubíků.

Těžba byla podle Jouklové nutná a je součástí plánové obnovy porostu. „Ten dosáhl mýtního věku. Vyhověli jsem obyvatelům obce, kteří se na nás obrátili s obavami, že přestárlé a nakloněné vzrostlé stromy, mnohé z nich poškozené a oslabené parazitním jmelím, ohrozí jejich bezpečnost i majetek. Další důvodem bylo ohrožení nedalekého elektrovodu,“ osvětlila důvody kácení mluvčí. Samotné borovice nahradí směs dubu ceru a borovic. „Zalesňování začne na podzim 2021,“ podotkla Jouklová.

Místní se však obávají také toho, že přijdou o jedinou zábranu proti hluku, který se nese od železničního tahu spojující Břeclav a Přerov. „Vykácený les vytvoří zvukový tunel, kterým se budou zvuky mezi domy a zbytkem lesa nést bez zábran,“ obává se Domanský.

Stavba nové odbavovací haly autobusového nádraží Zvonařka.
Ostudná Zvonařka v novém: nástupiště otevřou do Vánoc. Podívejte se, jak vypadá

Státní podnik oponuje tím, že jde o standardní postup a právě tamní obyvatelé je o těžbu žádali. „Paseku následně zalesníme a postupně tedy zase vznikne protihluková bariéra,“ dodala mluvčí.