Základem byl návrh sportovní komise, do níž delegují zastupitelské kluby oddílové funkcionáře. „Tento úplně nový program je v Hodoníně naprosto revoluční věc. Přidělování dotací do sportu dospělých bylo politickým rozhodováním a teď jsou nastavená kritéria, jako je úroveň hrané soutěže, počet dětí sportujících v oddíle, návštěvnost sportu, celkové rozpočtované náklady a podíl získaných peněz z jiných zdrojů. Částka, která vyjde, bude na základě těchto kritérií naprosto objektivní, nikoliv věcí nějakého dohadování a obchodování," řekl hodonínský místostarosta a garant městských financí Ladislav Ambrozek.

Přesto i tento systém má v zastupitelstvu kritiky. „Dohodli jsme, že se v březnu nebo dubnu znovu svolá seminář a program se vyhodnotí. Musím upozornit, jak vypadá velmi otevřeně a objektivně, tak ve skutečnosti budou podpořené tytéž sporty, které byly podpořené takzvaně politicky. Někteří si ještě výrazně polepší a budou to ti, kteří zásady tvořili," je přesvědčený bývalý místostarosta a předseda prvoligových hodonínských futsalistů Ján Lahvička.

Prosadil ale pojistku, aby klub po přidělení městských peněz působil v Hodoníně ještě dalších dvanáct měsíců. Jinak bude muset vracet poměrnou část přidělené dotace.

Zastupitelka Terézia Mlýková Išková chtěla podle doporučení sportovní komise změnit hodnoty kritérií upravené radními. „Chtěla bych se vrátit k procentům, která navrhovala komise, tedy návštěvnost třicet procent a počet platných soutěžních poukázek na podporu sportu dětí a mládeže na patnáct," navrhla Išková. To ale nezískalo potřebný počet hlasů.

Výtky měla i další opoziční zastupitelka Radana Stahalová. „Dáváme méně do sportu dětí než dospělých, což je fakt špatné, protože vedení města nechce podporovat děti tak moc jako dospělé," narážela Stahalová na to, že pro dotační program mládeže se počítá pro příští rok se čtyřmi miliony korun.

Naproti tomu kolektivní sporty dospělých mohou předběžně počítat s pěti miliony korun. Balík peněz dospělých hodlá vedení radnice oproti letošku navýšit o osm set padesát tisíc korun. To ale ještě musí zastupitelé potvrdit schválením rozpočtu začátkem prosince. Na individuální sport dospělých by pak mělo být připravených dalších čtyři sta padesát tisíc korun.

Hodonínský starosta Milan Lúčka se domnívá, že se podařilo vytvořit spravedlivé podmínky pro přidělování dotací do dospělého sportu. „Pokud by byly nějaké problémy, tak je možné do programu vstoupit a přepracovat. Podmínky jsou ale jasné," dodal starosta.

Sportovní organizace mohou žádat o finanční podporu od města od jednadvacátého listopadu do šestnáctého prosince.