Nová okna, dveře i fasádu získá výpravní budova ve stanici Sokolnice-Telnice. Uvnitř přibude občerstvení a bezbariérové toalety. S opravami začnou železničáři v druhé polovině roku. Původní termín začátku prací byl v květnu. V kraji se oprav nádraží dočkají i v dalších městech či obcí.

V Telnici na Brněnsku čekají na rekonstrukci řadu roků. „Už se o tom mluví snad deset let. Moc nevěřím tomu, že se začne opravovat už teď,“ sdělil třeba Pavel Oborný.

Podle telnického starosty Františka Kroutila je budova ve špatném technickém stavu. Má rozbitá některá okna i poničenou fasádu. „Hyzdí náš veřejný prostor. Snažíme se zajistit, aby byla fasáda věrná té původní historické. V budově bydlelo několik rodin, které se musely kvůli opravě dočasně přestěhovat,“ řekl Kroutil. Představitelé obce už stihli vybudovat u nádražní budovy nové parkoviště, jemuž chybí už jen kolaudace.

Výpravní budovy na jihu Moravy:

Letos skončené opravy: Ivanovice na Hané (Vyškovsko), Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov (Znojemsko)

Letos plánované opravy: Novosedly, Šakvice (Břeclavsko), Sokolnice-Telnice (Brněnsko)

Opravy v dalších letech: Hrušovany u Brna (Brněnsko), Hodonín, Znojmo, Moravský Písek (Hodonínsko), Zaječí (Břeclavsko)

Modernizované toalety na nádražích: Břeclav, Tišnov, Veselí nad Moravou, Znojmo, Ivanovice na Hané, Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov

Zástupci Správy železnic mají v plánu v letošním roce ještě opravu výpravních budov v Novosedlech a Šakvicích na Břeclavsku. „V Novosedlech se rekonstrukce týká nosné konstrukce, střechy, oken, dveří a elektroinstalace. V Šakvicích se pak jedná zejména o veřejně přístupné prostory, střechu a fasádu,“ upřesnil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Železničáři už letos dokončili opravu výpravní budovy ve stanici Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov. „Nádraží se dočkalo nové střechy, oken, dveří, zateplené fasády, přístřešku i vnitřních prostor,“ zmínil Gavenda. Rekonstrukcí prochází také nádražní budovy ve Vracově na Hodonínsku a ve Vyškově.

Opravenou střechu, okna nebo dveře má nově výpravní budova v Ivanovicích na Hané. Získala také novou fasádu, čekárnu a toalety. „Vypadá to tam velmi pěkně. Časem u nádraží vznikne i záchytné parkoviště pro lidi z okolních obcí. Oprava je součástí celkové revitalizace železniční tratě mezi Brnem a Přerovem,“ přiblížil starosta města na Vyškovsku Vlastislav Drobílek.

Úpravu tamního nádraží cestující oceňují. „Jezdím vlakem do Ivanovic za rodinou a tamní nádraží se mi nikdy dříve nelíbilo. Už se těším, až jej uvidím opravené,“ uvedl student Jan Karkoška.

V dalších letech je v plánu i rekonstrukce dalších výpravních budov v kraji.

Správa železnic opravuje také nádražní toalety na jihu Moravy. „Modernizované záchody už slouží například v Břeclavi, Tišnově na Brněnsku, ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku nebo ve Znojmě,“ vyjmenoval Gavenda.

ŠTĚPÁN BUBÍK, MICHAL HRABAL