Letos se ještě bezstarostně bavili jako účastníci. V příštím roce už se ale zapotí při organizaci. Tvarožná Lhota se chopila pořadatelství výročního třicátého ročníku srazu Lhot a Lehot 2010. Ten by se měl uskutečnit na začátku července příštího roku.

„Celá akce vyšla z iniciativy občanů Tvarožné Lhoty, kteří na sraz jezdí. Ti se asi před pěti lety přihlásili, že by chtěli některý ročník organizovat. Víceméně teď akci ale pořádá obec,“ uvedl starosta Tvarožné Lhoty Jiří Uřičář.

Přestože už obec začala jednat s místním zemědělským podnikem, na jehož pozemku by mělo v létě pro účastníky vyrůst stanové městečko, starosta připouští, že zatím není domyšleno například řešení zdravotnické služby nebo zabezpečení majetku. „Bude to ještě kus práce,“ potvrdil Uřičář.

Vedení Tvarožné Lhoty ale nezahálí a pořadatelství už projednávalo na svém zastupitelstvu, kde se k této akci určila komise. „Měli jsme také dvě setkání s obyvateli Tvarožné Lhoty, kvůli účasti na zabezpečení servisu, především občerstvení,“ uvedl starosta.

Podle něj není Tvarožná Lhota na podobnou akci dostatečně profesionálně připravena. Také z tohoto důvodu se obrátil na starostu nedaleké Hroznové Lhoty Petra Hanáka. Právě Hroznová Lhota totiž sraz před třemi lety pořádala a tehdejší účastníci ho označili jako nejlépe organizovaný sjezd Lhot v historii.

„Pořadatelsky je to hodně náročná akce. Tajemství úspěchu už jsem panu starostovi řekl. Víc, než padesát procent tvoří dobré počasí, protože naprostá většina příchozích účastníků stráví víkend ve stanovém městečku,“ řekl Hanák.

Podstatný v celé akci by měl také být i kulturní program. Ten bude ve Tvarožné Lhotě soustředěn do dvou zázemí. „Jedno bude laděno spíš pro mladší posluchače, kde se objeví folk, bude tam zábava i rocková muzika. Druhé bude vyloženě folkloristické, tam budou dechovky, cimbály a podobně,“ řekl zastupitel Tvarožné Lhoty Josef Durna, který má kulturní část akce na starosti.

Hlavním tahounem programu měl být Jarek Nohavica. „Ten už je ale na dva roky dopředu vytížený,“ posteskl si starosta.

Podle něj se každoročně srazu účastní kolem padesáti až šedesáti Lhot a Lehot. V České republice a na Slovensku je jich přitom celkově kolem pěti set. Starosta tak předpokládá s návštěvností kolem tří tisíc lidí, jako tomu bylo právě v Hroznové Lhotě. „Už nás kontaktoval a byl se tady i podívat starosta ze Lehoty od Žiliny,“ odkryl.

Zájemci, kteří nepochází z Tvarožné, Hroznové nebo Nové Lhoty a chtěli by se srazu zúčastnit, ale nemusí zoufat, akce není určena jen uzavřené společnosti. Do Hroznové Lhoty například před lety dojelo na koncert skupiny Ready Kirken dalších osm set návštěvníků.

„Pro nás ale není program podstatný. Jsou to především neformální setkání, v jejichž formální části, která se koná v sobotu, bývá sněm Lhot a Lehot. V té řešíme další pořadatelství setkávání nebo témata na příští ročníky,“ řekl Hanák.