Na tachometru devadesátka, najednou zasvítí oči v příkopu a přijde rána. O tom, že cesta lesem nebo kolem pole se může změnit v drama, se letos na Hodonínsku přesvědčilo už šedesát řidičů. Policisté upozorňují, že střetů s lesní zvěří stále přibývá. Největší nebezpečí přitom představují srny a divoká prasata.

Z údajů hodonínské dopravní policie vyplývá, že ke včerejšímu dni se událo asi 
o čtvrtinu více nehod se zvířaty, než tomu bylo za celý loňský rok. „Počet každoročně narůstá. V roce 2013 došlo k čtyřiačtyřiceti střetům, letos už k šedesáti," informoval zástupce vedoucího oddělení Dopravního inspektorátu Hodonín Jan Klásek.

Zatím poslední nehodu s účastí lesní zvěře řešili strážci zákona v neděli večer. „Řidič osobního auta značky Volvo srazil u Bzence divoké prase. Zvíře zemřelo a na vozidle vznikla asi padesátitisícová škoda," uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Upozornil, že nejrizikovější jsou průjezdná zalesněná místa, většinou mimo obec či město. „Ve většině případů k těmto nehodám dochází v nočních nebo brzkých ranních hodinách," upřesnil mluvčí.

Právě srážky s divokým prasetem podle Kláska letos převládají. K těm dochází převážně na silnicích, které jsou v těsné blízkosti kukuřičného pole. „Je potřeba, aby řidiči stále dávali pozor a všímali si odrazů světel v očích zvířete," vysvětlil dopravní policista.

V některých případech se dokonce stává, že si poražené zvíře řidič odveze a maso si zpracuje. Předseda Okresního mysliveckého spolku v Hodoníně Radovan Mančík před podobným postupem důrazně varuje. „Podle zákona o myslivosti se jedná o trestný čin pytláctví," upozornil Mančík.

Pokud takového řidiče policie nebo myslivecká stráž zastaví, může jít v krajním případě i do vězení. „Dokud na usmrcené zvěři není kontrolní plomba, nesmí se s ní manipulovat. Navíc je stále majetkem toho, komu patří honitba," řekl hodonínský myslivec.

Jak dále uvedl, lidé by měli myslet také na to, že maso z odborníkem neprověřených zvířat může představovat zdravotní riziko. „Divoká zvěř je přenašečem různých onemocnění, která jsou životu nebezpečná," dodal Mančík.

Ke kurióznímu případu srážky auta s divokou zvěří došlo v letošním roce v polovině září na silnici mezi Sudoměřicemi a Rohatcem. „Žena za volantem Renaultu kvůli krátké vzdálenosti usmrtila najednou pět divokých prasat," informoval o události Klásek. To ovšem nemá na nehodu, která se stala před sedmi lety v hodonínské Bažantnici. Jednou ranou přišlo o život sedm divočáků.