Nejvíce nehod, které způsobuje srážka se zvěří, se uplynulém půlroce stalo na Hodonínsku, a to sedmadvacet. Dvaadvacet srážek pak bylo na Vyškovsku.

„Z našich statistik jasně vyplývá, že riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to právě ranní hodiny, kdy počet střetů s vozidlem na podzim roste až čtyřnásobně. Nejhorší je celoročně období kolem desáté hodiny večer," manažer likvidace pojistných událostí z Generali České pojišťovny Patrik Nauš.

Celkem 85 srážek se zvěří bylo podle takzvaného Srna indexu od dubna do září 2022 v Jihomoravském kraji.Celkem 85 srážek se zvěří bylo podle takzvaného Srna indexu od dubna do září 2022 v Jihomoravském kraji.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Zatímco počet střetů aut se zvířaty se oproti předchozímu období na jihu Moravy zhruba o dvacet snížil, škoda na zdraví, životě a majetku se naopak zvýšila. Za uplynulý půlrok celková suma činila zhruba 8,7 milionu korun, od října loňského roku do letošního března byla skoro o sedm set tisíc nižší. „Nejvyšší škody vznikají tehdy, když následkem střetu se zvěří jsou ztráty na životech nebo zranění," zmínil Michal Bil z Centra dopravního výzkumu.

Aktuální data Srna indexu ukazují, že mezi nejohroženější skupinu motoristů, kterým zkříží cestu zvěř, patří motorkáři. Zatímco škody na motorce bývají v řádech desítek tisíc, ty na zdraví se mnohdy vyšplhají do stovek tisíc i do několika milionů.

Ilustrační foto
Nechtěla čekat na sanitku: důchodkyně vyrazila z Kyjova za tmy po silnici domů

Nejrizikovějším místem pro srážku se srnou či jiným zvířetem zůstává čtyřkilometrový úsek na silnici I/55 mezi Břeclaví a rakouským Reintalem. Za tři pololetí, od března 2021 po letošní září se tam stalo devatenáct nehod, obzvláště kritické je místo o délce zhruba 20 metrů, kde policisté evidují osm střetů se zvěří. Silnice se nachází v blízkosti Bořího lesa. „K nebezpečným v tomto směru patří i úsek mezi Valticemi a Břeclaví,“ upozornil už dříve vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.