Období páření je provázeno četnějším pohybem zvěře. Zvyšuje se pravděpodobnost vběhnutí do silnice a riziko srážky s automobily. „Je na místě dodržovat přiměřenou rychlost a svou ostražitost zvýšit zvláště v lesních úsecích a v místech, kde je silnice lemovaná keři či vysokou trávou,“ varuje mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.

Zatímco dospělí srnci ohrožují řidiče, lidé a jejich psi zase znamenají riziko pro srnčata, která se ještě nedokáží bránit. „Lidé jsou velmi neukáznění,“ stěžuje si předseda mysliveckého okresního spolku Radovan Mančík. Při venčení psů podle něj někteří pejskaři nedodržují povinnost mít psa, který neposlechne na slovo, na vodítku. „Hrají si na to, že mají rádi zvířata, ale neuvědomují si, že kvůli tomu, že je venčí v lese bez vodítka, ubližují zase jiným zvířatům,“ dodává Mančík.

Myslivci mohou psy, kteří ohrožují zvěř, zastřelit. Zpravidla ale nechávají kulky v komorách. Majiteli psa se snaží domluvit. Když neuspějí, volají státní policii.
Ohrožena na životě jsou v červenci i mláďata dalších zvířat. Stačí, aby se jich člověk dotkl, zanechal na nich svou pachovou stopu a matka se o ně přestane zajímat.

PAVEL ŠÍMA