"Po hlavní cestě v Želeticích jezdím několikrát do týdne a je to opravdu hrůza. Silnice je ze starých kostkových dlaždic a rozjíždí se, navíc v ní stojí voda. Myslím, že oprava je na tomto místě opravdu nutná," poukázal jeden z místních Hynek Handlíř.

Silnice se proto měla letos v červnu začít opravovat. Dokonce byla plánovaná rekonstrukce zanesená už i v investičním programu Jihomoravského kraje pro letošní rok.

Nakonec z ní však sešlo. „Problém je v havarijním stavu kanalizace. Obec ve spolupráci se společností Vodovody a kanalizace Hodonín ji musí dát nejprve do pořádku a až potom se může začít s opravou silnice. Přesunuli jsme ji proto na příští rok," sdělil vedoucí hodonínské oblasti krajské Správy a údržby silnic Martin Bedrava.

Vodárenský podnik už obci přislíbil, že v tomto úseku novou kanalizaci udělá. Ovšem teprve až bude jasné, že se oprava průtahu opravdu uskuteční. „Akci plánujeme na příští rok tak, abychom vše zkoordinovali se stavbou. Dosud nebylo jisté, jestli se silnice letos opraví, a my už máme na tento rok schválené jiné záměry," uvedl technicko-provozní náměstek hodonínských Vodovodů a kanalizací Pavel Zabadal.

Na novou silnici si tak místní musejí počkat ještě minimálně jeden rok. I tak se ale dočkají nového „koberce" jen z části. „Řádově se opraví asi tři až čtyři sta metrů, což je zhruba polovina průtahu. Stávající kostky necháme nahradit buď asfaltovým nebo živičným povrchem. Měnit chceme i konstrukční vrstvy," přiblížil plánovanou rekonstrukci Bedrava.

Oprava má podle jeho odhadu trvat asi půl roku a vyjít na deset milionů korun. Program Jihomoravského kraje počítal s pětimilionovou podporou.

Starosta Želetic Pavel Planeta hovoří o opravě hlavní silnice jako o běhu na dlouhou trať. „Naše obec je jedna z prvních, kde v roce 1950 začali krychlovými kostkami dláždit silnice. Od té doby se nic nedělo. Problém se snažíme vyřešit už mnoho let a snad se to konečně podaří, i když jen částečně. Rádi bychom opravili celý průtah, ale zatím půjde jen ten nejhorší úsek," řekl Planeta.

Spolu s novou silnicí vznikne také nový záliv k autobusové zastávce, na kterou pak mají zajíždět spoje z obou směrů. Postaví se také nový chodník od křižovatky směrem ke hřbitovu. „V tomto úseku zatím žádný chodník není, ale chodí tady docela dost lidí. U hřbitova by také mělo vzniknout asi pět nových parkovacích míst," dodal Planeta.

Mezi plánovanými opravami silnic nižších tříd na Hodonínsku je například i cesta mezi Dubňany a Ratíškovicemi.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ