Opravy podlahy, elektroinstalace, výměna osvětlení, snížení stropu nebo nové zvukové obklady. Hlavní sál kulturního domu ve Veselí nad Moravou z roku 1959 se dočká obnovy, a to ještě letos. Rozhodlo o tom sedmnácté zastupitelstvo města. Na rekonstrukce se ale chystá také Kyjov a postupem času i Hodonín.

„Kromě rekonstrukce sálu se bude ještě opravovat střecha. S výjimkou menších zásahů, jako vymalování sálu, to bude první velká rekonstrukce po padesáti letech,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Marcel Řimák.

Práce na opravě by měly začít prvního srpna, návštěvníci kulturáku se tedy dočkají částečně omezeného provozu. „Počítám, že by mohlo být do konce roku hotovo. Akce se teď přesunou do kina, kde bude v září koncert Hudečka a Rottrové,“ přiblížil Řimák.

Ten však doufá, že opravou sálu práce nekončí. „Je potřeba opravit předsálí a také první patro, vystěhovat knihovnu, která má málo místa. Sklepy také nejsou v ideálním stavu,“ míní ředitel.
S částečnou renovací počítají v příštím roce také v Kyjově, kde by měl tamní kulturní dům dostat alespoň nový kabát. „Chtěli bychom vyměnit okna, kulturní dům zateplit a generálně opravit střechu,“ upřesnil tamní starosta František Lukl.

Kyjovští už přitom mají zpracovaný projekt na celkovou rekonstrukci kulturního stánku. „Bez dotačních titulů se do toho ale sami pouštět nemůžeme a zatím nejsou vyhlídky na to, že by se Evropská unie chystala nějaké vhodné projekty vypsat,“ posteskl si starosta.

Pokud by se ale radnici zadařilo a peníze by získala, počítá s tím, že by kulturní dům lehce změnil zevnějšek. „Úprava, která se týká zateplení a výměny oken, se jemně dotkne právě i podoby. To znamená, že by v budově nebyla tak masivní okna, ale jemně by se tónovala. Chceme, aby budova trošku zapadla do centrální zóny náměstí,“ vysvětlil Lukl. Podle něj je možné, že by se v budoucnu do kulturního domu přesunulo i kino. „Pokud by to lidé odsouhlasili, vznikl by jakýsi multifunkční kulturní stánek,“ nastínil starosta.

Nejdéle si zatím na opravy počká kulturní dům v Hodoníně. Podle jeho ředitele Zdeňka Grombiříka by totiž bylo ideální neopravovat kulturák po částech, ale naopak získat peníze i z Evropské unie na úplnou přestavbu.

„Kulturní dům totiž už nevyhovuje současným požadavkům, a to jak technickým, tak ani kapacitním,“ řekl Grombiřík. V letošním roce se ale kulturák oprav určitě nedočká. „Momentálně jsme v etapě, kdy jsme těsně před zadáním projektové dokumentace. Příští rok bychom to měli mít určitě nakresleno,“ odkryl ředitel.

Plánovaná celková rekonstrukce by měla do budoucna řešit i zásadní problém s parkováním před kulturním domem. „Máme tu zoufalý nedostatek parkovacích míst pro lidi, kteří k nám jezdí na koncerty,“ potvrdil Grombiřík. Ten věří, že do roku 2015 by mohlo být vše hovoto. „Stále jsem optimista,“ uzavřel.