„Z hlediska ochrany zdraví těch, kteří ještě používají zastaralé trubky, má výměna olověných rozvodů pitné vody zásadní význam. Olovo je totiž v pitné vodě nebezpečné,“ varovala vedoucí komunální hygieny hodonínské hygienické stanice Jaroslava Švarcová.

Nebezpečí hrozí především dětem a jejich nervovému systému, který se u nich vyvíjí. Je také zřejmé, že pitná voda dodávaná z úpraven vody neobsahuje olovo. Ve vodě napuštěné z kohoutku ale olovo stále může být tam, kde lidé doposud používají staré olověné domovní rozvody. Vyplývá to z informací systému Ministerstva zdravotnictví České republiky.

„I když obsah olova mohou lidé snížit například odpuštěním vody, nejjistější způsob, jak se takovému riziku vyhnout, je staré potrubí vyměnit za nové, které je vyrobeno ze zdravotně nezávadných materiálů,“ uvedla Švarcová.

Cílem programu je zkvalitnění bydlení. To si hygienici slibují od výměny olověných potrubí. Díky tomu se totiž sníží obsah olova v pitné vodě. Dotace poskytuje ministerstvo na výměnu všech starých domovních rozvodů částkou dvacet tisíc korun na jeden byt v domě. Program se týká zejména těch, kteří svůj projekt uskuteční do konce letošního roku.

Mezi podmínky k získání peněz se řadí i splnění termínu, který v současné době již běží a skončí jednatřicátého března. Zájemce, který si podá žádost o příspěvek, nesmí mít například dluh vůči státní správě a samosprávě. Více informací o poskytování dotací a o podmínkách mohou lidé zjistit na webových stránkách: www.mmr.cz .