„Dostáváme sice od obce dotace jako všechny dobrovolné spolky, jenže doprava a sportovní pomůcky jsou čím dál dražší. Dnes je také mnohem těžší sehnat peníze od sponzorů,“ vysvětluje, proč se rozhodli akci uspořádat, trenér dorostu TJ Slavoj Rohatec Radim Zich. Právě osmnácti fotbalovým dorostencům by sběr železa mohl pomoct. „Hledal jsem způsob, jak získat peníze na soustředění, nemůžu totiž po klucích chtít, aby na něj dali dva a půl tisíce korun. Některé rodiny si to prostě nemohou dovolit,“ přibližuje Zich. Ten se inspiroval od hasičů, kteří sběr železa čas od času dělávají.

„Očekávám, že bychom si tak mohli vydělat až devět tisíc korun,“ přeje si mladý trenér. Zároveň si myslí, že by aktivitu fotbalistů mohli přivítat i Rohatečtí. Mohou se tak totiž bezplatně zbavit starého harampádí, které se jim doma nahromadilo. „Stačí, když lidé nachystají staré železo před dům. Na požádání šrot z domu vyneseme,“ upozorňuje Radim Zich na nabídku pro starší nebo nemocné lidi.

Fotbalistům vyšla vstříc i radnice. „Starosta naši aktivitu přivítal. Obec nám také zapůjčila auta,“ děkuje Zich tímto způsobem.

Sportovci budou svážet staré železo v Rohatci, Rohatci – Kolonie i v Soboňkách v sobotu 27. listopadu od devíti hodin ráno do té doby, než objedou všechny ulice, jak slíbili starostovi. Obyvatelé Rohatce a jeho částí si tak mohou připravit nejen železný šrot, ale například i stará kamna, pračku či ledničku. „Kromě televizí a nebezpečného odpadu odvezeme všechno, z čeho se dá získat hodně železa,“ slibuje Zich. Aby lidé věděli, kdo staré železo vyzvedne, budou sportovci oblečení v oranžových vestách a povedou je trenér Radim Zich a jeho asistent Erik Chalupa.