Rozbuškou krize bylo to, že starosta odmítl povolit stavební firmě Heyduk a Lízal z Břeclavi vybudování prodejny nábytku na pozemku, jenž patřil okresní politické správě. Podnik se odvolal a spor řešilo zastupitelstvo. To dalo stavbě zelenou.

„Starosta Novák podal na protest proti tomuto rozhodnutí rezignaci. Na schůzi zastupitelstva 31. května 1924 však byla rezignace starosty šestnácti hlasy odmítnuta, pro rezignaci bylo třináct komunistů,“ připomněl místní kolektiv historiků v knize o dějinách města.

Bytové domy v Hodoníně.
Byt v Hodoníně za tři a půl milionu? Rodina potřebuje na hypotéku stovky tisíc

Náročné bylo i následné období. Koalice dostala trhliny a sociálně demokratický starosta Novák měl vyostřené vztahy s komunistickým náměstkem Josefem Kočišem. KSČ se jeho prostřednictvím snažila o posílení moci ve městě. Mimo jiné chtěla, aby nově postavené obecní bytovky získali lidé právě s touto stranickou knížkou.

„Stejně tak usilovali, aby do obecních služeb byli přijímání členové KSČ, i když se projevili jako neschopní a neměli potřebnou kvalifikaci,“ uvedli historici.

Starosta Karel Novák nakonec vedl Hodonín do roku 1926, kdy ho vystřídal Karel Berka.

Karel Novák byl starostou od 7. 7. 1922 do 28. 6. 1926.Karel Novák byl starostou od 7. 7. 1922 do 28. 6. 1926.Zdroj: město Hodonín