Režisér Jiří Strach jde do toho naplno – a beze strachu. To byl mimo jiné komentář starosty Kozojídek Otakara Březiny k příspěvku šířeném pod jménem filmového tvůrce.

„Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zotročit a zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy,“ stojí v úvodu příspěvku, který se šířil po sociální síti Facebook.

Jak už v pondělí Deník uvedl, sám režisér se ale od něj distancoval. „Nejsem autorem tohoto textu! Ostatně, tohle není můj styl. Je to text nepokorný, konfrontační a vyhrocený. A to není moje vidění světa. Možná jsem k mnohému, co se děje, kritický, ale nikdy nezapomínám, že tu byla, je a bude láska nejvyšší, která nikdy nezklame,“ reagoval na svém profilu sám režisér Jiří Strach.

Český režisér Jiří Strach
Že USA zotročily Evropu? To jsem nikdy neřekl, hřímá Strach. Lež šíří i starosta

Pro Deník dokonce uvedl, že jde o fake a dezinformace. Mimo jiné jsou Spojené státy americké v příspěvku označované za nejděsivějšího světového predátora s tím, že jim přinese bohatství válka, v níž umírají Slované.

Také starosta vysvětlil svůj postoj k věci. „Když jsem viděl tento příspěvek a najel jsem si na stránky pana Stracha, tak na nich tento příspěvek byl. Měl jsem za to, že je to jeho příspěvek, tak jsem ho sdílel. Moc jsem to autorství nezkoumal, protože minulý týden jsem si přečetl rozhovor s režisérem Strachem v měsíčníku TO a jeho názory se mně moc líbily," vysvětloval starosta Kozojídek Března. 

A pokračoval. „Několika lidem jsem pak v komentářích svůj postup vysvětlil a dnes jsem příspěvek stáhl. Minimálně diskusi vyvolal,“ řekl před odstraněním příspěvku Otakar Březina, který je od roku 2006 starostou Kozojídek. Ty se o deset let později staly jihomoravskou vesnicí roku.

Starosta této obce s více než pěti sty obyvateli je navíc také jihomoravským místopředsedou neparlamentní strany PRO. „Na příspěvku mě upoutalo to, že je v něm řečený jiný názor než nám neustále podsouvá mainstream. Viděl jste třeba v poslední době debatu s lidmi, kteří mají jiný názor? Zajímalo by mě, proč sdělovací prostředky nezajímá, že mám 501 podpisů starostů, že si nepřejí, aby STAN měl nadále název Starostové a nezávislí? Proč je nezajímá, že Vít Rakušan používá šifrovaný telefon s panem Redlem, který byl pravou rukou Radovana Krejčíře?“ uvedl starosta.

Připomněl, že v tomto ohledu byly pro něj velice důležité zkušenosti z doby Covidu. „Prožil jsem jej velmi těžkým způsobem se čtyřicítkami horečkami, dušením se a kašláním. Když jsem volal ošetřující lékařce, řekla mi, že si mám zavolat rychlou. Předpokládal jsem, že by mě odvezla do nemocnice. Tam by mi ale pravděpodobně dali ventilátor a s největší pravděpodobností bych se udusil,“ řekl Březina.

Jak dále tvrdí, od počátku covidové éry poslouchal profesory Berana a Turánka. „Ti říkali, že na tuto nemoc je lék, který mají odzkoušený a u lidí zabírá. Tento lék jsem si ve svém velmi špatném stavu dal a po pěti hodinách jsem cítil, že se mi ulevuje a můj stav se začal zlepšovat, což konkrétně profesor Beran říkal. Nejhorší bylo, že se ten lék nedal sehnat. Od té doby jsem velmi pozorný k informacím, které nám předkládá mainstream, a to nejen ohledně covidu. Ve společnosti totiž chybí všeobecná diskuze," vysvětlil starosta.