Jeho volba následovala po sociálnědemokra­tickém perném roce. Nejdříve totiž v čele okresu vystřídal krajského radního a současného místostarostu Hodonína Jiřího Jandu veselský zastupitel Petr Šelepa. Ten ale rezignoval z vedení kvůli kolizi se zákonem o úřednících. Nyní totiž vede oddělení sekretariátu předsedy vlády.

Vedením okresní ČSSD tak byl do listopadové konference pověřený bývalý dubňanský místostarosta Václav Novák. Ten v současnosti Tvrdému kryje záda jako první místopředseda.

Kromě předsedy si delegáti na hodonínské Marině volili také prvních šest zástupců a náhradníka na krajskou kandidátku. Pro volby na podzim 2016 posvětili dva současné jihomoravské zastupitele Petra Šelepu a Václava Nováka. Na druhém volitelném místě za okres podpořili Václava Tvrdého. Naopak překvapením je absence radního Jiřího Jandy. „Mezi šest schválených kandidátů okresních konferencí se nedostal," informoval místopředseda No­vák.

Sexteto kandidátů z Hodonínska na krajské kandidátce sociální demokracie doplňují ženy – starostky Moravského Písku a Šardic Hana Habartová a Blažena Galiová spolu s předsedkyní místní organizace Hodonín I. a manažerkou házenkářského klubu Kamilou Ivičičovou. Náhradnicí je pak Ladislava Brančíková z Kyjova. „Vychází to z toho, že chceme mít na naší kandidátce čtyřicet procent žen," vysvětlil Tvrdý.

Při obsazení kandidátky i okresního předsednictva zaujme také absence hodonínských sociálních demokratů, s výjimkou Ivičičové. Tomu se ale nediví bývalá hodonínská místostarostka a poslankyně za ČSSD Zuzana Domesová. „Hodonínská organizace je rozložená od doby, co mě a mé příznivce vyhodili z kandidátky do komunálek 2010, což bylo i proti řádu příprav do voleb. Navíc tady nemají žádnou osobnost," vyjádřila se Domesová. Delegáti okresní konference navíc zvolili do krajského výkonného výboru ždánického radního Libora Rybku a bývalého starostu Prušánek Václava Polacha. „Ivana Ohlídala jsme nominovali na místopředsedu krajského výkonného výboru," sdělil Novák.

Sociální demokraté z Hodonínska také projednávali výsadní postavení současného jihomoravského hejtmana v čele kandidátky. „Konference doporučila členské základně, aby zvážila podporu Michala Haška při volbách jako lídra," dodal okresní místopředseda.