Jak jste se dostal ke komunální politice? Co vás vedlo ke kandidatuře?

Jsem jeden ze zakladatelů hnutí ANO na Hodonínsku a naším heslem bylo „budeme to dělat jinak". To se nám doposud v Hodoníně příliš nedařilo. Nyní nastává doba, kdy to skutečně budeme dělat jinak.

Cítíte se stále jako začínající politik?

Ano, i když nemohu říct, že jsem nikdy nebyl v žádné straně. Asi do roku 1991 jsem byl v KSČM. Uváděl jsem to, i když to není něco, čím bych se mohl chválit. Nebyl jsem takový hrdina, abych podepisoval Dva tisíce slov či podobné výzvy.

Jaké hodláte udělat první kroky jako starosta?

Chceme radnici zpřístupnit občanům, aby se nás mohli na cokoliv zeptat, aby věděli, co se tady děje. Také chceme, aby byly průhledné zápisy jak ze zastupitelstva, tak rady. Zároveň je naším cílem, aby se všichni zaměstnanci úřadu chovali k obyvatelům Hodonína slušně a transparentně.

Zřejmě jste už absolvoval i několik schůzek, že?

Ano, například s odboráři. Překvapilo mě, že zaměstnanci nevnímali fungování úřadu dobře. K jeho dobrému chodu určitě přispěje příchod tajemnice. Ministerstvo vnitra nedalo v případě jejího odvolání za pravdu našemu externímu právníkovi, kterého měla sjednaného bývalá starostka, v podstatě ani v jednom bodě.

Řadu lidí zajímá, kdy se konečně otevře krytý plavecký bazén…

Je to velký kostlivec, který na nás vyskočil. Musíme tam čerpat dotaci zhruba devět a půl milionu korun na zateplení. Objevilo se ale množství problémů, například železobetonová konstrukce je v hrozném stavu. Snažíme se práce urychlit tak, aby byly provedené co nejlépe a bazén byl přístupný co nejdříve. Mrzí mě to, ale nedokážu říct, kdy to bude. Přitom každý den o něm jednáme.

Právě vy jste novým garantem odboru investic a údržby, který má tyto opravy na starosti…

Je to prapůvodce všeho nepořádku, co tady je. Přitom co se týká odměn, byl tento odbor hodnocený jako jeden z nejlepších. Tím nechci říct, že současná pověřenkyně vedením problematice nerozumí, naopak má za sebou řadu let praxe a v situaci se orientuje. Vypsali jsme ale výběrové řízení na vedoucího odboru a potřebujeme tam člověka s bohatými zkušenostmi a odpovídajícím vzděláním.

S odborem souvisí i případ Jánošíkovy ulice – parkoviště versus park…

Spíše parkoviště versus občané. Přes negativní vůli lidí jsme tam chtěli pořád něco prosazovat, a to zcela chybně. Přece nemůžeme občany tlačit do něčeho, co nechtějí. Musíme se s nimi slušně domluvit. Asi tady takové postupy chyběly, všechno bylo tlačeno arogancí moci.

Od úterý jste starostou, kdo se teď postará o vaši cestovní kancelář?

Pracuje v ní manželka i dcera, takže ji teď povedou ve zúžené formaci. Samozřejmě to pro ně bude obtížné. Doufám, že se tomu budu moci ve volném čase věnovat.

Více se dočtete ve středečním vydání týdeníku Slovácko