„Rádi bychom dopadli lépe, protože se město snaží i v jiných kategoriích. Ale otázka je, co mladým nejvíc vadí,“ začala se Grauová okamžitě zajímat.

Souhlasila s výtkami ke kulturním akcím, kdy žánry pro mladé zůstávají v pozadí. „Program kulturního domu sice dělá jeho ředitel, ale je to naše příspěvková organizace, takže bychom to měli být schopni ovlivnit,“ přislíbila.

Postavit nová hřiště s umělohmotným povrchem, to už je podle ní věc složitější, a to nejen finančně, ale i co do provozu, údržby a dozoru. Zatím se s ním nepočítá.

Radnice nepořídí ani kameru, jež by hlídala areál školy před opilci, jak si studenti přáli. „Na tom místě je to technický problém. Domluvili jsme se, že tam bude častěji zajíždět městská policie,“ informovala Grauová.

I když studenti neváhali dát i čtyřky při hodnocení toho, jak radnice pomáhá jejich škole, starostka naopak vztahy hodnotí dobře. Říká, že ale ještě nezaznamenala nějaký větší požadavek. Nebrání se ani jazykovým pobytům, o které studenti projevili zájem. „Musí ale přijít už s konkrétní představou, než partnerská města oslovíme, a my pak studentům třeba pomůžeme vyhledat i nějaký datační titul,“ navrhla Grauová.

Žádné rozmazlování

Dětem z Dubňan, které si postýskly, že nemají kde trávit volný čas, vzkazuje starosta František Tříska, že právě pro ně chtějí za patnáct milionů korun upravit vhodné prostory pro školní klub.

„Ale jinak si myslím, že víc než Olymp, kam by správně tahle věková kategorie neměla mít přístup, dětem chybí hlavně pozornost a dohled rodičů. Myslím, že po materiální stránce a vybavenosti mají téměř všechno a nemá smysl je dále rozmazlovat a přemýšlet co by se jim ještě mělo koupit a pořídit,“ řekl Tříška. Náctiletí by se měli podle něj učit práci a smyslu pro povinnost.

„A tohle za rodiče opravdu nikdo jiný nezvládne. Takže namísto nadávání na technické služby, by rodiče měli svým ratolestem dát do ruky metlu, nebo lopatu a svěřit jim chodník před domem do osobní péče,“ vzkázal na adresu stížností školáků na zasněžené chodníky.

„Pokud si ještě dobře pamatuji, tak je dvojka chvalitebná. Je to dobrá známka,“ komentoval úspěch v hodnocení radnice starosta Vnorov Antonín Gazárek. Nad některými připomínkami žáků se zamyslel, u jiných však vzkázal, že s nimi nic nezmůže. Například kino už se do Vnorov nevrátí. „Kina se ruší v daleko větších městech. Zrušili jsme ho kvůli nízké návštěvnosti,“ vysvětlil starosta.

I když děti chválily nové hřiště, Richard Komoň třeba vytkl, že od něj nedostanou klíče, pokud s nimi není dozor. Podle starosty je to tak však správné. „Neznám nikoho, kdo má v obci volně přístupné hřiště s umělým povrchem. Musí být kontrolované. Navíc je vedle volně přístupné hokejbalové hřiště, které má vydržet i rány pukem,“ uvedl Gazárek.

Nejvíce dětí však trápilo špatné cyklistické propojení mezi Strážnicí a Vnorovy. „Radnice slíbila, že opraví stezku ze Strážnice. Jet po hlavní cestě je docela problém, hlavně večer,“ poukázal jeden z chlapců. Jeho slova potvrzuje i nedávná smrtelná dopravní nehoda cyklisty na této trase. Na cyklostezku se snaží radnice získat dotaci. „Pokud by to s dotací nevyšlo, je na zvážení zastupitelstva, zda cyklostezku uhradíme plně z vlastních prostředků, nebo se pokusíme získat peníze v dalším kole, případně z jiného dotačního titulu,“ řekl Gazárek. Ten doplnil, že by cyklostezka mohla vyrůst ještě letos.

JANA RYBOVÁ
ZUZANA ČERNÁ
HANA RAISKUBOVÁ