Vše o kauze zoo čtěte ZDE

Převažuje ve vás radost z jednoznačné volby nebo spíše cítíte váhu starostí, kterou přinese tento post?
Nevím, jestli mám mít ze zvolení radost. Pro mě křeslo starosty znamená spíše odpovědnost. Vím, že šéfovat radnici není lehké. Nechci zklamat naše voliče. Vím, že to možná zní jako fráze, ale není tomu tak. Chci, aby za čtyři roky na radnici lidé viděli, že jsme něco zbudovali a mohli být na to hrdí. Spíš tedy cítím odpovědnost než radost.

A co říkáte na to, že jste získal takovou podporu zastupitelů?
Žádnou představu jsem neměl. Potěšilo mě, že hlasování nedopadlo stejně jako před čtyřmi lety, kdy zastupitelé nezvolili starostu hned v první volbě. Ta se tak opakovala několikrát. Jsem proto rád, že tentokrát zastupitelé zvolili starostu napoprvé. Jsem potěšený i díky koaličním vyjednáváním, které nebyly vůbec jednoduché. Nakonec se ale koaliční dohoda zrodila. Pokud tedy má volba něco signalizuje, byl bych opravdu rád, aby se mé starostování zařadilo mezi úspěšné.

Už víte, jaké budou vaše první kroky na radnici?
Nejdříve všechny pozdravím. Moje první kroky budou skromné. Chtěl bych se také podrobně seznámit s chodem celé instituce. Na městském úřadě se totiž nachází různé orgány samosprávy. I když jsem pracoval jako ředitel Státního okresního archivu v Hodoníně, tak chod radnice podrobně neznám. Také se samozřejmě musím seznámit s pracovníky na jednotlivých odborech.

Mezi první kroky nového vedení ale bude patřit také stanovení rozpočtu města…
Samozřejmě. V první řadě musíme navrhnout rozpočet, abychom nemuseli dělat rozpočtové provizorium. To by bylo špatné. Rozpočet proto musíme sestavit tak, aby napoprvé prošel radou i zastupitelstvem. Musíme ale také udělat programové prohlášení městské rady. To jsou dvě klíčové věci.

Mátě konkrétní představu o tom, co chcete za čtyři roky na radnici udělat?
To jsme popsali už v našem volebním programu . Musel bych ho tedy celý zopakovat. Myslím si, že náš program je známý. Chceme hlavně zvýšit transparentnost veřejných zakázek a zlepšit bezpečnost ve městě. Také si přejeme, aby byl Hodonín pěkný i na pohled. Lidé, kteří přijedou do našeho města za rok, by měli vidět, že se tu něco zbudovalo.

A co vlastně patří mezi kompetence nového starosty?
To si teď z hlavy nevybavím. Kompetencí mám asi čtrnáct. Všechny se týkají státní zprávy, za kterou odpovídá starosta. Samozřejmě do mých kompetencí spadá například vnitřní audit či krizová štáb.

A jste i garantem zoologické zahrady?
Ne. Novým garantem zoo je místostarosta Igor Taptič. Myslím si, že oprávněně. Když byl pan Taptič v opozici, tak se zoo zabýval a odhalil chyby uvnitř tohoto zařízení.

Protože jsou lidovci s vámi v koalici je asi jisté, že Jiří Koliba zůstane ředitelem zoo. Není jeho post výměnou za politickou loajálnost lidovců v zastupitelstvu?
To si nemyslím. Vyšetřování hospodaření v zoo je v rukou policie. Rozhodně tuto kauzu nezameteme pod stůl. Takže si nemyslím, že post ředitele je nějaká úlitba někomu za něco.