Křik, vulgární nadávky, hádky i smích. To všechno bylo slyšet každý měsíc na zasedáních hodonínského zastupitelstva. Nyní si toto radniční představení plné emocí budou moct přihlížející vychutnat jen jednou za dva měsíce. Rozhodl tak hodonínský starosta Jiří Mráka (ČSSD). Ten tak podle svých slov reagoval na obstrukční chování opozičních zastupitelů.

„Pokud se sejdeme jednou za dva měsíce a budeme věcně projednávat problémy, které Hodoňany opravdu trápí, tak to úplně stačí,“ domnívá se Mráka. Připomněl navíc, že ze zákona musí svolat zastupitelstvo minimálně jedenkrát za tři měsíce. „Bavil jsem se o tom s koaličními zastupiteli, a téměř všichni souhlasili s tím, že scházet se jednou za dva měsíce stačí,“ dodal ještě hodonínský starosta.

Jeho rozhodnutí se ale příliš nelíbí opozičním zastupitelům. Anton Ivánek (ODS) například prohlásil, že v současné době opoziční zastupitelé ani vlastně nevědí, co se na radnici děje. Podle jeho vyjádření tak dvouměsíční přestávky mezi jednáními této situaci neprospějí.

Na to krajský zastupitel a radní Jiří Janda (ČSSD) reagoval s tím, že se opozice bude muset o dění na radnici začít zajímat. „Na kraji se také scházíme jednou za dva měsíce a řešíme spoustu problémů. Nejde o četnost jednání, ale o jejich smysluplnost,“ myslí si Janda.

Palba otázek

Lídr opozičního seskupení Nezávislí Igor Taptič se ale domnívá, že koalice včele se starostou Mrákou jedná účelově. „Přece jenom na zasedání zastupitelstva se někdo může na něco zeptat, a to se moc koalici nehodí,“ soudí Taptič.

Mráka se ale palby otázek ze strany opozice nebojí. „Jsem připravený sedět v jednací síni třeba do rána,“ řekl s odhodláním v hlase hodonínský starosta. Jak dodal, například informace o zasedáních městské rady jsou dohledatelné na stránkách města. „Jestli někdo neumí otevřít internet, tak to je mně líto,“ nechápe výtky opozice o neinformovanosti Mráka. Také starostův statutární zástupce, místostarosta Jaromír Hýbner (Změna) prohlásil, že radnice je naopak otevřená a informuje více než dříve.

Zasedání zastupitelstva jednou za měsíc považuje za praktičtější také bývalý hodonínský starosta a nyní opoziční zastupitel za KDU–ČSL Jiří Koliba. Pro srovnání, jednou za dva měsíce se schází i břeclavské zastupitelstvo. Břeclav je stejně jako Hodonín okresním městem a počet obyvatel je téměř stejný. „Nikdy jsme neměli žádný problém. Zasedání u nás netrvá déle než jednu hodinu. Je to všechno o tom, jak jsou věci pro zastupitele přichystané a jak je informována opozice,“ uvedl břeclavský starosta a Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Také podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Stanislava Balíka vše záleží na organizaci práci. „Jsou města, kde zasedá zastupitelstvo je jednou za tři měsíce,“ poznamenal brněnský politolog.