A podle oficiálních pravidel se tak stala starostka obce pro letošní ročník místopředsedkyní desetičlenné komise, která hodnotí soutěžící. Příští rok komisi jako předsedkyně dokonce povede. „Znamenalo to projet všech patnáct přihlášených obcí v Jihomoravském kraji. Musím říct, že tato možnost je pro starostu tím největším bonusem za úspěch v soutěži," hodnotí nyní porotcování Martina Bílová.

Někdy podle ní bylo ale náročné. V jeden den totiž s kolegy viděla i pět vesnic. Každá z nich měla na prezentaci celkem dvě hodiny. „Ve většině obcí nám říkali, že se přihlásili proto, že mají bohatý společenský život. Na jihu Moravy už to dnes ale není nic neobvyklého. Proto kdo chtěl na komisi zapůsobit, musel ukázat něco velmi neobvyklého, specifického nebo zajímavého, aby zážitek v přehršli těch ostatních nezanikl," popsala své zkušenosti Bílová.

Při posuzování jednotlivých vesnic se zajímala hlavně o to, jak dokáží menší či větší obce s rozpočty hospodařit a jaký výsledek to má pro místní. „Nejvíc jsme byli nadšení tam, kde z mála udělají pro lidi maximum, kde pracují koncepčně a mají vizi o tom, jakým směrem má obec směřovat," zamyslela se starostka. Právě v těchto obcích totiž podle ní umějí pracovat s místními lidmi. „Dostatečně je informují a souhra a spokojenost jde cítit na každém kroku," pochvalovala si starostka některé soutěžící.

Přínosné pro ni byly i názory ostatních hodnotících. Při následném posuzování totiž platilo pravidlo, že co člověk, to názor. „Na spoustu obecních záležitostí jsem do té doby nahlížela úplně jinak. Byla to pro mě velká škola života. Nadhled, který jsem v hodnotícím týdnu získala, už mi nikdo nevezme," říká spokojeně Bílová.

A co si vzala pro Tvarožnou Lhotu jako inspiraci? Třeba zvyk, kdy před dům, do kterého se narodilo dítě, postaví obec čápa. Místní tak vědí o novém přírůstku a je další důvod k radosti. V jedné obci zase starostku pobavil velmi originální důvod, proč se rozhodli zateplit místní školku. „Při odchodu paní učitelky do důchodu jí chtěli dát na školku pamětní cedulku se jménem a poděkováním za výchovu několika generací dětí. Nová cedulka se ale na starou školku nehodila. Budovu tedy zateplili, aby nedělala cedulce ostudu," pousmála se starostka.

Na účasti Tvarožné Lhoty v soutěži si váží také toho, že před příjezdem komise se lidé stmelili. Někde natřeli zapadlé branky, jinde dosadili keříky nebo po letech upravili předzahrádky. „Najednou jsme měli společné téma i cíl, bez ohledu na to, jestli získáme nějakou stuhu nebo ne," uzavřela Martina Bílová.