Mezi zhruba stovkou příchozích byla více než padesátka starostů či starostek z jihovýchodu Moravy. Obávají se, že chystaná těžba ohrozí blízké prameniště pitné vody pro více než sto tisíc obyvatel především hodonínského, ale také břeclavského okresu. „Domnívám se, že odborníci dokázali, že klimatické změny pokračují, prohlubují se, což má skutečně vliv na naše území. A poklady, které k plánované těžbě byly připravené v roce 2010, nevyhodnotily území korektně,“ řekla Anna Hubáčková, místopředsedkyně pořádající stálé senátní komise Voda – Sucho.

Ilustrační foto.
Do Prahy pošlou dopisy s pískem i autobus. Proti těžbě, za vodu

Plánovaná těžba
• Materiál: štěrkopísek
• Roční kapacita: do 200 tisíc tun
• Kde: mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem
• Proti těžbě: zastupitelstva 57 měst a obcí
• Poslední petici proti těžbě za ochranu zdroje pitné vody podepsalo: 11 415 lidí

V Senátu postupně vystoupili odborníci i starostové. „Budeme vodu bránit, je tady reálné ohrožení,“ prohlásil starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Petřík.

Vodárny se právě na starosty odvolali před několika měsíci proti vytýčení dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku. „Naše stanovisko je napadené, v současné době je u rozkladové komise. Ta rozhodne, zda jsme rozhodovali správně, či nikoli,“ reagovala náměstkyně sekce ministerstva životního prostředí Berenika Peštová.

Veřejnou oponenturu hodnotila jako ovlivňování rozkladové komise. „Starostové byli překvapení agresivitou a tímto osočením,“ podotkla místopředsedkyně senátní komise Hubáčková.

Vedení obcí mělo ale především obavy o pitnou vodu. Souhlas i potlesk si v Senátu vysloužil zejména starosta Nové Lhoty Antonín Okénka. Lidé v jeho obci se totiž stále častěji potýkají s nedostatkem vody ve studních, takže volají po přivedení vody právě z prameniště u Moravského Písku. „Lidé před deseti lety říkali, že se možná na skupinový přivaděč napojíme, až nám ve studních dojde voda. Teď chodí a tlučou na dveře obecního úřadu, kdy bude ten vodovod,“ přiblížil situaci Okénka.

Nejen vedení obcí ale i obyvatelé stojí proti těžbě. Aktuálním výsledkem akce spolku Za vodu pro lidi jsou už stovky dopisů pro ministerstvo životního prostředí, které obsahují balíček se štěrkem. Navíc i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová před několika týdny upozornila na pochybení správních úřadů při povolování záměru těžby.

Tradiční strážnické vinobraní i letos lákalo stovky návštěvníků.
Týden ve fotografii na Hodonínsku: Vinobraní ve Strážnici a cvičení v lesích