Zástupci Mutěnic, Kobylí, Velkých Pavlovic i Čejče se o připravovaném zrušení lokálky dozvěděli na základě článku deníku Rovnost z předminulého týdne.

Potvrdil to starosta Čejče Jan Koutný. „Dozvěděli jsme se to z médií. Jsme za zachování provozu v současném režimu a potřebovali jsme zjistit, co se děje a také, zda se s tím dá něco dělat,“ uvedl Koutný. Podle něj by zrušení lokálky omezilo dopravu v celém regionu. „Znamenalo by to složitá přestupování cestujících, a pokud by vlak nahradily autobusy i zvýšení provozu ve městě,“ míní.

Ilustrační foto.
Hodonín ztratil další body. I proti soupeři dohrávajícímu pouze v deseti hráčích

Výsledkem jednání byla podmínka kraje o novém sčítání cestujících. „Novým průzkumem počtu cestujících jsme pověřili společnost Kordis, která má veřejnou dopravu na starosti,“ řekl vedoucí odboru dopravy Jihomoravského kraje Rostislav Snovický. Výsledky pak předá vedení kraje. „Aby mohli představitelé rozhodnout na základě přesných údajů,“ doplnil. Předpokládá, že průzkum potrvá zhruba tři týdny. „Do konce května by se mohli představitelé kraje vyjádřit,“ dodal.

Vlak na trati Zaječí, Čejč, Hodonín vozí cestující už 120 let

Kraj rozhodl, že ke konci roku přepravu osob zruší

Důvodem je prý nízký počet cestujících

Z Čejče do Hodonína mají vlak nahradit autobusy

Lidé se bouří a sepisují petici pro její zachování

Za zachování vlaku jednali na kraji starostové měst a obcí

Kraj si vyžádal nové sčítání, rozhodne do konce května

Radek Tyl z petičního výboru má ale pochybnosti. „Obávám se, že rozhodnou stejně. Sedmdesát lidí je pro ně málo,“ pochybuje.

Zklamání pociťuje také jeho kolegyně Jitka Morávková. „Jeden účastník jednání nám tlumočil nevhodné vyjádření zástupců kraje, že nutíme lidi podepisovat petici. To ale není pravda,“ brání se nařčení a dodává. „Například včera jsem se ptala jedné cestující jestli jede s námi vlakem a ona řekla, že ne, ale že jde podepsat petici,“ uvedla příklad Morávková z petičního výboru.

Podle předběžných odhadů už petici podepsalo na tisíc lidí. „Tento víkend jsme sbírání podpisů ukončili, Archy sbíráme a sčítáme kolik lidí ji podepsalo. Blížíme se k počtu kolem tisíce lidí. Předáme je na obce starostům,“ dodal Radek Tyl.