Zdeněk Búřil ze Strážnice si loni na jaře posteskl, že ve městě postrádá dětská hřiště. „Stávající dosluhují a nová nejsou na obzoru,“ lamentoval tehdy. Nebyl jediný. V anketě, kterou v loňském roce ve Strážnici provedl Hodonínský deník Rovnost, se především mladým rodinám úroveň hřišť moc nezamlouvala.

Tamní starosta Risto Ljasovský tehdy sliboval, že se Strážničané dočkají jednoho nového hřiště každý rok. Letos svůj slib splnil. Od konce srpna mohou maminky i tatínkové s dětmi využívat dětské hřiště v ulici T. Zrníka.

„Je pravda, že hřišť je ve Strážnici několik, ale většinou nejsou v dobrém stavu nebo jsou tam dřevěné domečky, kam se nám začala stahovat omladina. Hřiště na ulici T. Zrníka už splňuje normy,“ uvedl před časem Jiří Slezák z odboru investic strážnické radnice. Rekonstrukce hřiště přišla Strážnici na milion korun a zahrnovala opravu hrací plochy pro míčové hry, nové oplocení a pět nových herních prvků. Další dětské hřiště, které se nachází u Strážní věže a může ho využívat i veřejnost, vybudoval strážnický farní úřad.

Strážnická radnice by ve výstavbě hřišť do budoucna ráda pokračovala. Vše ale záleží na penězích.

„Investičním záměrem obce je, aby každý rok vzniklo alespoň jedno nové hřiště,“ řekl vedoucí odboru investic a správy budov Petr Helísek.

Na rekonstrukci a výstavbu hracích ploch se letos zaměřilo i Veselí nad Moravou. Tammohou nyní rodiny s dětmi využívat celkem třináct dětských hřišť a osma dvacet pískovišť.

„V letošním roce jsme opravili dvě hřiště na sídlišti Hutník a u bytových domů v ulici Kolárova. Rekonstrukce vyšly celkově na šest set dvacet pět tisíc korun,“ informovala referentka odboru rozvoje a správy města Andrea Jarošová.

Dalších šest set tisíc bude stát obnova dětského hřiště na náměstí Míru, které by mělo být hotovo do konce října. „Toto hřiště bude mít novou sestavu s dřevěnými prvky, pískoviště a pergolu. Všechna nová hřiště jsou osazována dřevěnými herními prvky, které vyhovují zvýšeným nárokům na bezpečnost a hygienu,“ vysvětlila Jarošová. I ve Veselí plánují, že hřišť bude přibývat.

Nových závěsných houpaček pro batolata, dětského koutku v areálu bývalých velkých kasáren a menšího dětského hřiště v ulici Konečná se letos dočkaly i rodiny s dětmi v Hodoníně.

„Na příští rok město plánuje obnovu a doplnění dětských hřišť v lokalitě Pánov, náměstí Osvobození a v ulici Lesní.

Plánovaná částka je jeden milion korun,“ uvedla mluvčí radnice Petra Kotásková. Hodoňané mohou využívat také dětských hřišť v parku na Mírovém náměstí, parčíku Očovská ve vnitrobloku Pastelky nebo v areálu Základní školy Vančurova.

„Veřejnosti přístupné jsou také zahrady Mateřských škol Jilemnického, Družstevní a Sídlištní,“ uzavřela Kotásková. Zavřené kvůli přístavbě je nyní bohužel moderní hřiště Centra pro rodinu.

Autorky: Zuzana Černá a Jana Rybová